Учора американська космічна агенція НАСА провела радикальний експеримент для того, щоб остаточно переконатися, чи є вода на Місяці, повідомляє Бі–Бі–Сі. У червні цього року з мису Канаверал запустили апарат під назвою LCROSS — супутник стеження та дослідження місячного кратера. Учора вранці за командою з Землі він відділився від ракети–носія «Центавр». Першою до поверхні Місяця було скеровано верхній ступінь ракети–носія масою 2,2 тонни. Він узяв курс на кратер Кабеус на Південному полюсі нашого природного супутника. Керівник наукової частини проекту Ентоні Калапрет пояснив: «У цьому кратері є водень, і ми збираємося підняти його нагору». Кратер має діаметр 98 метрів і постійно перебуває в пітьмі. Вчені вважають, що на його дні, можливо, є замерзла вода.
Перша ступінь ракети виконала роль бомби: вчора о 13.30 га Грінвічем (о 16.30 за київським часом) вона на великій швидкості врізалася в центр кратера. Від удару, який був еквівалентним вибуху двох тонн тринітротолуола, мусив утворитися новий кратер діаметром 20 метрів і глибиною 4—10 метрів. При цьому над Південним полюсом Місяця мала піднятися на 10 кілометрів хмара уламків місячної породи масою 350 тонн. До цієї хмари з пилу та уламків через чотири хвилини після вибуху скерували сам зонд LCROSS із набором наукових інструментів.
Якщо воду на Місяці таки буде знайдено, то це відкриє шлях для широких планетарних досліджень. З води можна отримувати кисень та пальне для ракетних двигунів, що зробить реальністю будівництво на місячній поверхні поселень та лабораторій для дослідників. Минулого місяця було отримано перші інструментальні дані з кількох орбітальних апаратів про наявність у полярних регіонах Місяця невеликої кількості водяного льоду, який сублімується впродовж місячного дня.