Позавчора російська влада не впустила до Росії представників міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів», які хотіли прибути до Москви на відзначення третьої річниці з дня вбивства журналістки «Новой газєти» Анни Політковської, повідомила радіостанція «Ехо Москви». Інші російські ЗМІ просто замовчали цей факт. МЗС Росії пояснило, що гості дали неправдиві дані про мету своєї подорожі: вони склали подання на отримання журналістської візи, а насправді збиралися відвідати Росію як представники міжнародної неурядової організації.
Серед осіб, яким відмовили у праві в’їзду до Росії, — генеральний секретар «Репортерів» Жан–Франсуа Жульяр. Позавчора він мав бути учасником прес–конференції, яку організувала «Новая газєта», а вчора — учасником мітингу пам’яті Політковської на Чистих Прудах. Міжнародна правозахисна організація «Міжнародна амністія», зі свого боку, звернулася з відкритим листом до президента Росії Дмитра Медведєва, в якому вказує, що і через три роки після вбивства Політковської журналісти та правозахисники в Росії та на Північному Кавказі зіштовхуються з насиллям та погрозами.
Анну Політковську застрелили 7 жовтня 2006 року, в день народження Володимира Путіна, у під’їзді її будинку, коли жінка чекала ліфт. Незаперечно, що це була помста російської влади видатній журналістці, захиснику прав людини та авторці книг про життя в сучасній Росії, війни в Чечні та авторитарну політику Володимира Путіна. Безпосередніх виконавців та замовників вбивства так і не знайшли. В лютому цього року Московський окружний військовий суд, керуючись вердиктом присяжних, визнав невинними трьох чоловіків, яких звинувачували в убивстві Політковської, а також і четвертого, якого вважали причетним до цієї справи.
Минулого місяця Верховний суд Росії наказав провести нове розслідування справи. Заступник головного редактора «Новой газєти» Сергій Соколов на згаданій позавчорашній прес–конференції повідомив, що відтоді, як «справу Політковської» було повернуто до прокуратури для об’єднання з головною кримінальною справою, з’явилися нові підозрювані. Він не назвав їхні прізвища, пославшись на таємницю слідства. Але агенція «Росбалт» повідомила вчора, що йдеться про колишньго співробітника ГУВС Москви Олега Шошина та бізнесмена Червоне Огли, які тісно пов’язані з головним свідком обвинувачення Дмитром Павлюченковим, а також про чотирьох уродженців Азербайджану та Дагестану: Сеймура Ісадзе, Мурада Абдулазізова, Хізрі Алієва та Асламбека Бізаєва. Всі вони перебувають під вартою за звинуваченням у серії вбивств на території Московського регіону. Сергій Соколов нагадав, що брати Махмудови, які надалі залишаються підозрюваними в цій справі, перебувають на волі та мешкають у Чечні, а полковник ФСБ Павло Рягузов, який також проходив по цій справі, повернувся на роботу до ФСБ.