До комп’ютера був стилос
Ми добре розуміємо необхідність освіти, але не завжди цікавимося тим, як відбувався розвиток системи навчання. Анатолій Близнюк почав відлік від кам’яного віку. Від зародження навіть не писемності, а здатності передавати інформацію через символи, звуки. Потім — через вузликове письмо, глиняні таблички, папірус... На околиці села Ігорівка нинішнього Буринського району археологи знайшли залізне писало, або ж стилос, — стержень для писання на бересті. Маленька знахідка, що є підтвердженням великого факту: сіверяни, чиї племена входили до Київської Русі, знали письмо ще в Х—ХІІІ століттях.
А чи знаємо ми, що слово «академія» отримало назву від місцевості Академія — поблизу Афін. Місцевість так була названа на честь міфічного героя Академа. Слово «школа» теж із грецької. Там, у Греції, перші школи з’явилися ще в VI ст. до н. е. Найдавніша ж школа на Сумщині з’явилася в Миропіллі нині Краснопільського району в другій половині XVII ст...
Довженко з педінституту потрапив у кіно
Мандруючи залами музею, дізнаюся, що саме в українських братських школах та колегіумах XVI століття було засновано класно–урочну систему. До того всі учні — чи тобі сім років, чи 17 — навчалися разом. Погодьтеся, незручно.
Наприкінці XVIII — на початку XIX століть у селі Попівка Сумського повіту діяв гурток, названий «Попівською академією». Заснував його власник села, автор першого поетичного перекладу «Слова о полку Ігоревім» в Україні Олександр Паліцин. Відвідували його справді видатні особистості того часу. Вважається, що саме в цьому гуртку визріла думка про відкриття університету в Харкові. Ще один сумчанин, Микола Сумцов, відомий етнограф та педагог, першим у Харківському університеті почав читати лекції українською мовою.
Узагалі Сумщина є просто джерелом усіляких педагогічних новацій. Перші в Україні сезонні дитячі ясла теж з’явилися тут — на Конотопщині на самісінькому початку XIX століття. А в 1831 році в Лебедині відкрили першу на території тогочасних Росії та України школу для дівчат–селянок. Маленьких кріпачок навчали не лише мистецтву хатньої роботи, а читанню, письму, початкам арифметики. Одні з перших благодійних недільних шкіл України з’явилися в Сумах та Ромнах 1861 року. У 1874–му було відкрито вчительський інститут у Глухові. Його вихованцями стали відомі Степан Васильченко, Сергій Сергєєв–Ценський, навчався тут і вперше в житті потрапив до кінотеатру, що поруч інституту, режисер Олександр Довженко... І був це перший вищий педагогічний заклад України.
Знайомі все обличчя!
Постаті видатних педагогів і просвітителів, пов’язаних із Сумщиною, заслуговують, мабуть, окремого музею. Пантелеймон Куліш, уродженець Шостківщини, який видавав народні книжки і підручники. Борис Грінченко, відомий письменник, який матеріали для своїх творів черпав у роки вчителювання у Нижній Сироватці Сумського повіту. Славетний глухівський Георгій Нарбут із його «Українською абеткою». Видатний педагог Костянтин Ушинський. У селі Богданівка Шостківського району, де був маєток родини, збереглося приміщення однієї з п’яти початкових шкіл, збудованих донькою Костянтина Дмитровича Надією.
Вихідцями з Сумщини є також відомий педагог Тимофій Лубенець, укладач підручника, в якому арифметичні задачі були близькими до сільських буднів, Микола Василенко — міністр освіти у 1918 році. А ще — Антон Макаренко, Борис Антоненко–Давидович.
Педагогіку творили особистості. І народний музей сьогодні закликає нинішнє вчительство плекати особистості. Бо ж, переконаний відмінник освіти України Анатолій Близнюк, «основною метою педагогів є навчити вихованців не тільки грамоті, професії, а й головному — бути Людиною».