Минулої п’ятниці на повторному референдумі 67,1 відсотка ірландців висловилися на підтримку Лісабонської угоди. Лідери країн ЄС певні, що відтепер процес ратифікації рухатиметься швидко і без несподіванок. Лісабонську угоду ще мають ратифікувати парламенти Чехії та Польщі.
Нагадаємо, що у червні 2008 року Лісабонську угоду підтримали лише 47 відсотків ірландців, а 53 відсотки відповіли «ні». Що ж змусило значну частину з трьох мільйонів ірландських виборців кардинально змінити думку? По–перше, мобілізувалися прихильники угоди — явка на минулому референдумі становила 52,7 відсотка, а тепер — 58 відсотків. По–друге, світова економічна криза допомогла ірландцям усвідомити, що такі важкі періоди легше долати разом, а не на самоті. Ірландія ще недавно була «європейським тигром» із найвищими темпами економічного зростання, але криза принесла тяжкі часи — країна опинилася в дуже складній ситуації.
Ірландці мають привід для задоволення. Минулорічне «ні» обернулося для них вигодами. Вони залишаться в Європі островом і в прямому, і в переносному сенсі. Адже для заохочення їхнього «так» керівництво ЄС зробило Ірландії поступки, яких не мають інші члени ЄС: ірландці отримали право самостійно визначатися стосовно нейтралітету своєї країни, права на аборти, податкової політики та отримали посаду комісара в Єврокомісії.