Учора на зустрічі Президента України Віктора Ющенка з членами Спілки ректорів, яка об’єднує 223 керівники вищих навчальних закладів, було визнано, що найвдалішим у реформі освіти стало запровадження зовнішнього незалежного оцінювання знань випускників. ЗНО надало всім абітурієнтам рівні можливості для здобуття вищої освіти та стало серйозною перешкодою корупції при вступі до «вишів», вважає глава держави.
Останнім часом вдалося посилити соціальний захист усіх учасників навчального процесу. Так унаслідок запровадження торік Єдиної тарифної сітки розміри посадових окладів педагогічних працівників збільшилися майже на 45%, відтак у «вишах» середня зарплата професора складає 2474 грн., доцента — 2012 грн. Відчули покращення і студенти: з 1 вересня 2008 року вони отримують 530 гривень стипендії. Водночас, зауважив Президент, у встановленні студентських стипендій необхідно керуватися розміром прожиткового мінімуму (сьогодні їх нараховують без прив’язки до нього).
Президент запропонував ректорам спільно обговорити і сформувати єдине бачення подальших кроків модернізації вищої освіти. Насамперед ідеться про вдосконалення мережі вищих навчальних закладів, яких в Україні 881. Майже половина з них (353) мають ІІІ—V рівні акредитації (університети, академії, інститути, консерваторія). Водночас у Великобританії лише 96 «вишів», у Франції — 78, в Італії — 65, Польщі — 11, а Іспанії — 5. Проблемою українських університетів є замала кількість студентів — у середньому всього 6,6 тисячі осіб, тоді як у більшості країн світу в таких закладах навчається в середньому 30 тисяч студентів.
Також Віктор Ющенко констатував, що останні вступні кампанії виявили проблеми з пільговими категоріями абітурієнтів. Президент переконаний, що діти–сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти–інваліди мають і надалі користуватися особливими умовами при вступі. Водночас чинна система тестування призводить до того, що кількість «пільговиків» на престижних спеціальностях інколи перевищує обсяг державного замовлення. Наступного року такі недоліки при проведенні вступної кампанії мають бути усунуті. «Це тільки зміцнить систему зовнішнього тестування», — переконаний глава держави.