У 39–річного уродженця Кіровограда, який тривалий час лікувався у київських лікарнях, таки виявили пандемічний штам вірусу грипу А Н1N1. Утім сьогодні чоловік не становить загрози для оточуючих — від нього неможливо заразитися грипом. Річ у тім, що від моменту госпіталізації до винесення остаточного вердикту лабораторії минув не один тиждень, і за цей час громадянин С. (звісно, завдяки допомозі медиків) устиг подолати «грипозну» інфекцію.
Заступник головного лікаря Центральної СЕС МОЗ України Віктор Свита розповів «УМ», що міська СЕС працювала з отриманим матеріалом за класичними методами дослідження, які забирають багато часу, упродовж місяця. Вони виявили в матеріалі вірус грипу А. Після цього Центральна СЕС отримала завдання — з’ясувати, чи не йдеться в цьому випадку про пандемічний варіант вірусу А Н1N1. «Матеріал, узятий ще в серпні, надійшов до нас 22 вересня, — каже пан Свита. — І в принципі, завдяки сучасним методам дослідження (ПЛР, тобто полімеразної ланцюгової реакції) ми могли б уже через чотири–п’ять годин дати точну відповідь — який саме вірус спричинив захворювання. Але оскільки матеріал був дуже «слабенький», низької якості (мала концентрація компонентів, які треба аналізувати), то культуру спочатку довелося дорощувати, а на це пішло більше часу. Ми працювали в лабораторії допізна, а 25 вересня отримали результат: так, це «свинячий грип».
Медики не знають, де чоловік міг «підчепити» небезпечний грип. Одначе за тиждень до появи перших симптомів громадянин С. був на відпочинку на острові Балі (Індонезія), а повернувся до Києва через Сінгапур та Стамбул. І хоч Індонезія не входила до переліку країн, де реєстрували випадки пандемічного грипу А Н1N1, хто його знає...
Як уточнюють співробітники прес–служби МОЗу, громадянин С. захворів ще 8 серпня. Через два дні звернувся по допомогу до лікарів — зі скаргами на температуру під 39 градусів, сухий кашель та пропасницю. Клінічна картина була такою, що чоловіка довелося госпіталізувати до Київської лікарні №7. Зробивши рентген–знімок, спеціалісти діагностували пневмонію — запалення легень. Того ж дня хворого перевели до КМКЛ № 9, де в нього діагностували ГРВІ, гострий бронхіт і правосторонню нижньодольову плевропневмонію. Відповідно до рекомендацій МОЗ України, у пацієнта взяли матеріал для вірусологічного дослідження в міській СЕС.
Вочевидь, громадянин С. не міг довго пропускати роботу на приватному підприємстві, тому 13 серпня лікарям довелося виписати хворого за його категоричним наполяганням. Чоловіка відпустили додому з діагнозом «негоспітальна нижньодольова пневмонія», рекомендувавши ефективне амбулаторне лікування.
А 22 вересня після чергового огляду в лікаря хворий пройшов повторне рентгенологічне обстеження. На «малюнку» було видно, що з органами дихання пацієнта не все гаразд, знову є патологічний процес. Повторне лабораторне дослідження, здійснене фахівцями 25 вересня, підтвердило наявність ускладнення грипу — бронхіту. Як наголошують у Центральній СЕС, наразі «стан хворого задовільний, здійснюється амбулаторне лікування». Таким чином, чоловік приймає всі необхідні препарати не в лікарні, а в орендованій квартирі у Святошинському районі.
Щодо «протигрипозних» заходів, то вони вже не потрібні. Особи, які контактували з кіровоградцем, не захворіли. На квартирі громадянин С. мешкає один. А до Кіровограда, зі слів хворого, він не приїжджав ні в серпні, ні у вересні. Тому можна розслабитися і заспокоїтися. Принаймні до наступного випадку.