Швейцарська поліція заарештувала в аеропорту Цюріха славетного кінорежисера Романа Поланськи. Сталося це в суботу на підставі ордера, виданого ще в 1978 році у США. Поланськи прибув до Цюріха на запрошення організаторів кінофестивалю «Золоте око», які планували відзначити його внесок у розвиток світового кіно.
Окружна прокуратура Лос–Анджелеса віддавна полювала на Поланськи, щоб поставити його перед судом за обвинуваченням у сексуальному контакті з неповнолітньою, який мав місце 1977 року. Речниця прокуратури Сенді Гіббонс повідомила, що прокуратура минулого тижня довідалася про плани режисера прибути на вихідні до Цюріха і надіслала відповідні розпорядження про арешт. Гіббонс ухилилася від відповіді на питання, чи прокуратура Лос–Анжелеса намагатиметься відправити 76–річного режисера до в’язниці: «Це справа суду. Ми початково рекомендували кару у вигляді ув’язнення, але тепер важко передбачити, що буде».
Американське правосуддя звинувачує польсько–французького режисера в тому, що свого часу Поланськи на віллі актора Джека Ніколсона мав сексуальні контакти з Самантою Геймер. Режисерові тоді було 44, дівчинці — 13. Ще до закінчення слідства Поланськи виїхав до Франції, щоб уникнути можливого ув’язнення. Відтоді він не може повернутися до США, оскільки буде відразу ж заарештований. Поланський стверджує, що секс відбувся за взаємною згодою. Геймер робила кар’єру в модельному бізнесі й була відомою в середовищі голлівудських зірок. Вона стверджувала, що є повнолітньою, і як доказ наводила фальшиві водійські права. Поліція підтверджує, що дівчина була не за роками розвиненою. Мати не заперечувала проти сексу дочки, оскільки вважала, що так робиться кар’єра. Саманта Геймер уже давно пробачила Поланськи.
Тепер швейцарці будуть упродовж 40 чи 60 днів очікувати на американське подання про екстрадицію, а після апеляції справа може розтягнутися на тривалий час. Адвокат Жорж Кейман намагається добитися в Цюріху скасування наказу про арешт. Із подібним проханням до швейцарської влади звернувся глава МЗС Франції Бернар Кушнер. Справа перебуває під особистим наглядом президента Франції Саркозі. На захист режисера стала і європейська кінематографічна громадськість.
Речник МЗС Швейцарії Гвідо Бальмер та міністр юстиції цієї країни Евеліна Вільдмер–Шлумпф виправдовувалися на спільній прес–конференції, що діяли на підставі міжнародних угод. Але їхні пояснення непереконливі, адже Поланськи має будинок у Швейцарії і раніше неодноразово приїздив до цієї країни та відвідував інші держави, котрі також мали б заарештувати його за американським ордером.
Чому швейцарці згадали про ордер лише тепер? Можливу відповідь підказує телеканал «Фокс ньюз». Мовляв, у Швейцарії раніше ігнорували запити зі США. Але після афери зі швейцарським банком UBS, на рахунках якого зберігалися приховані від оподаткування у США гроші, Швейцарія прагне поліпшити свій імідж перед Америкою.