Тютюнопаління, неповноцінний харчовий раціон, що містить канцерогени, значна забрудненість води, і навколишнього середовища, на думку медиків, спричинили збільшення кількості ракових захворювань в Україні. Та й в усьому світі рак поступово виходить на перше місце в рейтингу «вбивчих» хвороб — Всесвітня організація охорони здоров'я прогнозує, що до 2020 року онкозахворювання стануть головною причиною смертності (замість серцево-судинних захворювань, як сьогодні).
Можливо, рак було б легше подолати, якби його спричиняло лише тютюнопаління. «На людину, як і на будь-яку біологічну істоту, не можуть не впливати техногенні зміни у навколишньому середовищі. За останні сто років у людському організмі з'явилось близько 500 нових хiмiчних сполук, яких раніше не існувало в природі, це і стає причиною значного зростання кількості ракових захворювань», — відзначив член-кореспондент НАН України, директор Iнституту експериментальної патології, онкології та радіобіології ім. Ростислава Кавецького Василь Чехун.
За даними Міністерства охорони здоров'я України, щороку в країні виявляють майже 160 тисяч хворих на рак, а минулого року від нього померло 93 184 особи. Зараз на обліку в онкологічних закладах знаходиться близько 818 тисяч пацієнтів. У 1993 році медики зареєстрували 307,4 хворого на 100 тисяч населення, у 2003 році — вже 325, тобто щороку їх стає більше на 0,6 відсотка, а загальний приріст склав 5,7 відсотка.
Чоловіки хворіють частіше, ніж жінки. У структурі «чоловічої» захворюваності на першому місці — легеневі злоякісні новоутворення — 21,4 відсотка, далі йдуть захворювання шлунка — 10,6 вiдсотка і шкіри за винятком меланоми — 11,4 вiдсотка. Жінки більше потерпають від раку молочної залози — 18,8 відсотка всіх хворих, також шкіри — 13,8 відсотка, тіла матки — 7,9 відсотка, шийки матки — 6,1 відсотка. Вік, коли ризик виникнення раку найвищий, як для чоловіків, так і для жінок, однаковий — 75—79 років.
Зросла загальна кількість захворювань передміхурової залози, щитовидної залози, шкіри і прямої кишки. Зате медики спостерігають зниження захворюваності на рак губи, стравоходу, шлунка, гортані, легенів.
Частіше хворіють у Миколаївській, Одеській, Кіровоградській, Запорізькій, Полтавській областях та місті Севастополі. Тут лікарі зареєстрували 361,3—475,8 випадка на 100 тисяч населення. У Закарпатській, Рівненській, Волинській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях цей показник нижчий — 230,9—276,5.
Зате рівень смертності від раку зменшився за ці десять років на 7,2 відсотка — від 199,8 до 185,5 летальних випадків на 100 тисяч населення. У Міністерстві охорони здоров'я це пояснюють підвищенням рівня професійності медичних фахівців та зростанням якості діагностування хвороби. Хоч лікарі часто знаходять рак занадто пізно у селян: «У жителів сільської місцевості онкопатології досить часто виявляють на пізніх стадіях, і це певною мірою пов'язано з відсутністю чіткої взаємодії між лікарями загальної лікарської практики та онкологами», — сказав на парламентських слуханнях з онкологічних захворювань міністр охорони здоров'я України Андрій Підаєв. Він також відзначив, що мала кількість самовиявлень ракових захворювань свідчить про недостатню профілактичну та просвітницьку роботу з населенням. Співдоповідач міністра охорони здоров'я, голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, материнства і дитинства Микола Поліщук відзначив необхідність боротьби не стільки з самою хворобою, скільки з курінням, яке часто його спричиняє. «80 відсотків хворих на рак легенів сьогодні в Україні — курці. Тютюнопаління також значно збільшує ризик захворюваності на рак молочної залози», — сказав він.