Усім відомо, що сауна — це рідкісне поєднання приємного з корисним. Це своєрідна панацея, яка лікує без медикаметів величезну кількість хвороб. Дарує приємне відчуття легкості всьому тілу та навіть поліпшує настрій. Оздоровлює серцево-судинну, дихальну, нервову та ендокринну системи. Допомагає при хворобі нирок, опорно-рухового апарату. Благотворно діє на шкіру, м'язи та обмін речовин в організмі, знімає стрес!
Проте сауна — це не лише оздоровчі процедури і приємний відпочинок. Виявляється, це ще й екстремальний вид спорту — екстрім-атлон! Виник він у Фінляндії (на батьківщині всесвітньо відомих фінських саун) у мальовничому містечку Хейнола, до того ж порівняно недавно — у 1999 році.
В Україні саунний спорт з'явився лише три роки тому. 27 березня 2004 року пройшли міжнародні відкриті змагання з екстрім-атлону в Києві. В них узяли участь спортсмени з України, Естонії, Швеції, Фінляндії, Росії, Білорусі, Казахстану, Марокко, Литви. Змагалися спортсмени у парній фінської сауни при температурі +100о. Переможцем ставав той, хто зміг довше за інших протриматися в цьому пеклі. Зазвичай це хвилини 2—3. Рідко кому вдається витримати 10—15 хвилин. Причому учасники ризикували отримати тепловий удар та опіки шкіри! Адже замотувати голову рушником у спорті не прийнято. А дехто з дам, як помітила кореспондент «УМ», навіть не знімав із себе прикрас із металу! Жiнки, які, на подив глядачам та вболівальникам, показали набагато кращі результати, аніж сильна половина.
Узагалі займатися екстрім-атлоном рекомендується з 18 років, коли організм уже зміцнів і повністю сформувався. Адже саунний спорт потребує виснажливих тренувань. Потрібно обов'язково поєднувати купання у крижаній воді із «гарячим загартуванням» — сауною. До того ж треба регулярно займатися спеціальною дихальною гімнастикою.
Цікаво те, що найвитривалішими в цьому спорті є чоловіки 50—65 років. І дійсно, на змаганнях молодість «спасувала» перед зрілістю! Першими залишали парну і бігли до басейну найчастіше молоді спортсмени.
Основним завданням березневих змагань був відбір збірної команди України на чемпіонат світу з саунного спорту у Фінляндії, а також популяризації цього дивного виду спорту як одного з найдемократичніших та загальнодоступних форм здорового образу життя.
Перше місце серед чоловіків виборов 59-річний Роман Тимовчак — президент Асоціації загартування та зимового спорту в Україні. Він витримав у сауні 12 хвилин 59 секунд. Серед жінок-українок першою стала Валентина Зезюліна, яка, до речі, посіла п'яте місце на чемпіонаті світу з саунного спорту у Фінляндії в минулому році. Переможці нагороджені поїздкою до Фінляндії та незабаром представлятимуть Україну на чемпіонаті світу з цього екстремального виду спорту.