Здвиження або Чесний день, як його ще називають у народі, — одне з найвеличніших християнських свят. Пов’язане воно з подією, що сталася в IV столітті за царювання римського імператора Костянтина Великого. За біблійним переказом, мати Костянтина Олена, яка першою з римських імператриць прийняла християнство, 326 року відправилась до Єрусалима, щоб віднайти місце поховання Ісуса Христа на Голгофі та Хрест, на якому його розіп’яли. Це було нелегко, втім, їй пощастило: один старий іудей розповів, де саме знаходиться Хрест. Коли його знайшли, відрізнити Хрест Спасителя від хрестів двох страчених разом із ним розбійників було важко. Для того, щоб довідатися, на якому з них був розп’ятий Господь, хрести по черзі покладали на померлу людину. Коли поклали третій хрест, померлий ожив.
Здивовані люди одразу ж потяглися до Хреста. Через скупчення людей не всі могли бачити й цілувати його. Тоді патріарх єрусалимський Макарій зійшов на підвищення і воздвиг Господній Хрест так, щоб народ міг на нього глянути. Ця подія і була покладена в основу свята. Відтоді хрест став головним символом християнства. Ним увінчували храми, а віруючі носили цей Господній знак у себе на грудях.
Завтра у соборах східного обряду здійснюватиметься чин Воздвиження Хреста: після вечірні хрест винесуть і покладуть на престол, а на утрені його винесуть із вівтаря для поклоніння.
До слова, в цей день належить дотримуватись суворого посту, не варто ходити до лісу. Також, за повір’ям, від Воздвиження і до Благовіщення не можна копати землю, бо наступного літа буде посуха.
Ярина ГОРОДИСЬКА