Уперше в історії ЮНЕСКО цей підрозділ ООН з науки, освіти й культури очолить жінка. Позавчора ввечері у штаб–квартирі ЮНЕСКО в Парижі відбувся п’ятий, вирішальний, тур виборів голови. Претендентів було двоє. За представницю Болгарії Ірину Бокову віддали голоси 31 із 58 членів виконавчої ради ЮНЕСКО, за висуванця Єгипту Фарука Хосні — 27.
І перед голосуванням, і в перших чотирьох турах Хосні був фаворитом та лідером за кількістю набраних голосів. Агенція «Рейтер» називала Бокову «аутсайдером» виборів. Але Ізраїль та ЄС мобілізували сили та провели відповідну роботу, щоб Хосні не пройшов. Так він поплатився за необережну антиєврейську заяву в той час, коли Ізраїль проводив каральну операцію проти палестинців у Секторі Газа. За кілька годин перед вирішальним голосуванням поповзли чутки, що має місце підкуп делегатів. «Ассошіейтед пресс» інформує, що одну особу видалили з приміщення штаб–квартири за дачу хабарів. Але керівництво ЮНЕСКО спростувало повідомлення про підкуп посадовців.
Ірина Бокова не має в галузі культури того досвіду, що Хосні, але волею інтриг опинилася на чолі ЮНЕСКО. «Я ніколи не вірила в зіткнення цивілізацій. Завдання ЮНЕСКО — проявляти терпимість, сприяти діалогу та культурному різноманіттю. І, нарешті, нам потрібен новий гуманізм. Тому я назвала свою програму «Новий гуманізм ХХІ століття», — заявила Бокова після оголошення результатів виборів.
Останнім часом Ірина Бокова обіймала посаду посла Болгарії у Франції та офіційного представника своєї країни в ЮНЕСКО. Раніше — була главою МЗС у соціалістичному уряді Сергія Станішева.
Кандидатуру Бокової ще має затвердити Генеральна Асамблея ООН на своєму засіданні 15 жовтня.
Болгарка очолить організацію з річним бюджетом 631 млн. доларів.