Віргінський крен «Аеросвіту»

17.09.2009
Віргінський крен «Аеросвіту»

«Аеросвіт» літає під високим «дахом». (Фото Данила ІВАНІВА.)

Історія з переоформленням 10 500 акцій авіакомпанії «Аеросвіт», які є власністю міноритарного акціонера–авіаперевізника — товариства з обмеженою відповідальністю «Бюро», тягнеться ще з минулого року. Саме тоді така собі фірма «Хьорст», що, за деякими даними, зареєстрована на території Британських Віргінських островів, купила згадані акції в компанії «Аеротур». Компанія «Аеротур» належить відомому українському олігархові й любителю мистецтва Віктору Пінчуку, а назва заморської фірми, до речі, підозріло співзвучна з ім’ям відомого художника, який тісно співпрацює з Пінчуком, — Деміена Хьорста. А оскільки ТОВ «Бюро» категорично не погодилося віддавати власні акції незрозумілому покупцеві, справа дійшла до судів.

 

За стандартами львівського «колядника»

Спершу Господарський суд Чернівецької області, а згодом і Львівський апеляційний господарський суд винесли постанови не на користь міноритарного акціонера, визнавши придбання ним у 2004 році акцій «Аеросвіту» незаконним. Таким чином була легітимізована угода про купівлю акцій «Аеросвіту» фірмою «Хьорст». Реєстратор, ніби наперед знаючи про «правильне» рішення Феміди, без жодних затримок перевів акції ТОВ «Бюро» на рахунки «Аеросвіту».

Представники ТОВ «Бюро» апелювали до того, що Чернівецький господарський суд узагалі не мав права розглядати справу по суті, оскільки ані позивач, ані відповідач не перебували в Чернівецькій області. Більше того, коли справу розглядав уже Львівський апеляційний господарський суд, адвокати «Бюро», запідозривши служителів Феміди у прихильності до опонентів, зробили суддям відвід. Але головуючий навіть не вважав за потрібне розглянути цю пропозицію. А ще ж була низка процедурних порушень, як–то «забудькуватість» Феміди вчасно попереджати відповідача про судовий розгляд. Відтак народилося рішення про незаконність придбання акцій «Аеросвіту» ТОВ «Бюро», що автоматично означало правомірність продажу компанією «Аеротур» 10 500 акцій «Хьорсту».

Але ТОВ «Бюро» не захотіло миритися з відверто рейдерськими схемами, організованими, на думку керівництва фірми, людьми з оточення екс–Президента Леоніда Кучми і Віктором Пінчуком зокрема. «Ми маємо всі законні підстави оголосити вас рейдерами», — заявляли керівники ТОВ «Бюро» у відкритому листі до Віктора Пінчука, Олени Франчук, Леоніда Кучми, Юлії Чеботарьової та гендиректора «Аеросвіту» Аарона Майберга. І вже через деякий час рішення чернівецьких та львівських служителів Феміди були скасовані.

Спершу постанови згаданих судів визнав нелегітимними Вищий господарський суд України. Оскільки тиск все одно продовжувався, справа дійшла і до Верховного Суду. Втім і останній не знайшов підстав засумніватися у законності обурень ТОВ «Бюро», скасувавши рішення колег зі Львова і Чернівців.

Та це не врятувало ситуацію, оскільки реєстратор — ТОВ «Центральне реєстраційне агенство», яке теж пов’язують з ім’ям Віктора Пінчука, — вже встиг забрати у ТОВ «Бюро» акції і передати їх «Аеротуру».

Слово — за Генпрокуратурою

Днями стало відомо, що, попри винесені Верховним господарським судом і Верховним Судом України рішення, вже почалося переоформлення акцій, переданих «Аеротуру», на рахунки віргінської фірми «Хьорст». «Пінчуківці» зовсім не зважають на відмову у грудні минулого року Верховного Суду України відкрити касаційне провадження щодо перегляду постанови ВГСУ. Тобто постанова Вищого господарського суду залишається чинною. Тож стає незрозуміло, яким чином і згідно з якою буквою закону нині відбувається переоформлення незаконно відчужених акцій.

Складається враження, що «сильні світу цього» просто воліють не помічати закони і вважають себе вищими за постанови судів.

Нагадаємо читачам «УМ», що це далеко не перша темна історія, пов’язана з компанією «Аеросвіт» та її «сірими кардиналами». «Україна молода» вже віддавна відстежує шлейф зловживань, якими відзначається один із найбільших вітчизняних авіаперевізників.

«Зважаючи на те, що в нас постійно декларують, ніби ми живемо у правовій державі, не виконувати рішення судів — некоректно. Це м’яко кажучи», — каже у коментарі «УМ» колишній народний депутат України Георгій Манчуленко. Екс–нардеп, який ще кілька років тому звинувачував наближених до Кучми людей у прагненні привласнити повітряний простір нашої дер­жави, зазначає: «Хоч би хто це був, він не має права не виконувати рішення Феміди. В даній ситуації, якщо рішення Вищого господарського і Верховного судів чинні, переоформлення акцій не матиме правових наслідків і, безумовно, може бути оскарженим. Такий прецедент означатиме цілковиту нелегітимність продажу акцій, на що, безперечно, повинна відреагувати Генеральна прокуратура. Вона має для цього всі необхідні повноваження».

Тетяна СВІТЛИК
  • «Термінатор» згадав усе

    Через тиждень після свого призначення на посаду Генерального прокурора Юрій Луценко відвідав камеру №158 у Лук’янівському СІЗО (площею у дев’ять метрів квадратних), в якій він «відсидів» майже півтора року в часи режиму Януковича. >>

  • Кримінальний талант

    Чотири роки тому 18-річний Артур Самарін виїхав з України до Америки за програмою «Робота та подорож». У рідний Херсон хлопець повертатися не планував, тому склав свій хитромудрий план втілення в життя своєї «американської мрії». >>

  • Шанс для невинних

    Законопроект «Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України щодо забезпечення засудженим за особливо тяжкі злочини права на правосудний вирок» уже давно готовий до другого читання у сесійній залі Верховної Ради України. Але вже кілька місяців у народних обранців руки не доходять до того, щоб поставити його на вирішальне голосування. Незважаючи на те, що Європейський суд з прав людини послідовно виносить рішення не на користь держави Україна, за які, до того ж, розплачуються не судді, а ми, платники податків. >>

  • «Хорте», тримайся!

    Суддя Ірина Курбатова більше двох годин читала текст вироку активісту Юрію Павленку (на прізвисько «Хорт»). У результаті, за «організацію та участь у масових заворушеннях під Вінницькою ОДА 6 грудня 2014 року» майданівець Павленко отримав чотири роки й шість місяців позбавлення волі. Він також має компенсувати судові витрати — 10 тис. грн. >>