Утоплена німим воскресла в бронзі

27.03.2004

      Мода на пам'ятники літературним героям у країнах СНД останнім часом набуває все більш збочених форм. Якщо в Києві вже є скульптурні Паніковський і Голохвастов, то в Петербурзі вирішили йти значно оригінальнішим шляхом і відкрили спочатку флюгер «Золотий півник», потім – «Ніс майора Ковальова» (з твору Гоголя), а позавчора побачив світ пам’ятник собаці Муму, героїні однойменного твору Івана Тургенєва. Ця подія приурочена до 150-річчя виходу в світ однойменного твору про німого служника, який було опубліковано в березні 1854 року на сторінках журналу «Современник».

      Відлита з чавуну скульптурна композиція (пес, що згорнувся біля чобіт Герасима, плюс меморіальна дошка поруч) постала біля входу в пітерський клуб-кафе «Муму» на площі Тургенєва. Відбулася навіть урочиста церемонія, задумана як «акт покаяння» перед братами нашими меншими. Як повідомляє ІТАР-ТАКС, це перший крок до створення в місті Клубу друзів Муму під гаслом «За людське ставлення до собаки».

      «Минуло вже півтора століття, а душа Муму досі не отримала людського покаяння, — заявив з цього приводу художній керівник проекту Лев Немировський. — Ми пропонуємо всім, хто любить собак, відзначати 25 березня як день покаяння перед братами нашими меншими, яким людина завдала образи й болю».

      Про міжнародне значення цiєї повісті Тургенєва свідчать слова Джона Голсуорсі, який у 1924 році писав про «Муму»: «Ніколи засобами мистецтва не було створено більш хвилюючого протесту проти тиранічної жорстокості».

      У перший так званий «Міжнародний день «Муму» в однойменному клубі відбулося також вручення почесних грамот «За людське ставлення до собаки», відкриття виставки «Муму» за 150 років» за матеріалами Російської бібліотеки (перевидання твору різними мовами) і концерт за участю дресированих песиків.