Офіційний посланець Вашингтона — перший заступник Держсекретаря США Річард Армітедж, який два дні провів у Києві в зустрічах з першими політиками при владі і в опозиції, — чітко окреслив основне питання українсько-американських відносин: політика Сполучених Штатів до нашої держави формуватиметься в залежності від прозорості й демократичності президентських виборів. На прес-конференції позавчора ввечері Армітедж висунув головну тезу: «У разі якщо Україна рухатиметься до виборів у жовтні—2004 чесно, відкрито, без залякувань ЗМІ, то ми повернемося до рівня взаємин, які ми уявляли собі, коли Україна стала незалежною... Наші взаємини не будуть прогнозованими і стабільними, якщо Україна не продемонструє відкриті, демократичні вибори».
Високий представник Держдепу відверто пояснив, чому Америка цурається спілкування з Леонідом Кучмою, чому вона «не підтримує діалогу на вищому рівні»: «Однією з причин була та, що ми мали питання стосовно руху України в демократичному напрямі. Тепер наближається час, коли відбудеться тест з цього питання — вибори Президента України у жовтні». Вочевидь, 31 жовтня стане тестом на майбуття нашої країни та, відповідно, її взаємин зі США, пан Армітедж дав зрозуміти і Президентові Кучмі, з яким він мав у четвер досить тривалу зустріч. Щоправда, журналістам не вдалося вивідати в американського дипломата суть цієї бесіди. Армітедж лишень, відповідаючи на питання щодо можливої розмови з Л.Д. стосовно політреформи, сказав, що візаві не торкалися конкретних законопроектів. А втім, додав оціночне: «Будь-яка держава має право змінювати Конституцію, але я не думаю, що розважливим є робити це напередодні виборів». Перший заступник Пауелла, крім того, чітко відділив, так би мовити, «мухи від котлет», пояснивши, що ніякі «подарунки» Києва американській політиці в Іраку, ніякий інший, навіть такий важливий політичний чинник, як перебування українських миротворців у Іраку, не вплинуть на політику США щодо України, якщо президентські вибори пройдуть грубо, недемократично. Власне, підкреслив Армітедж, весь подальший рух України до європейської та євроатлантичної спільноти залежатиме винятково від ходу виборів. Не виняток — і українсько-натовське майбуття. На саміті НАТО у Стамбулі США можуть провести з Україною «більш інтенсивний діалог щодо зближення її з Альянсом», однак форсувати тему ніхто в НАТО не збирається, позаяк, резюмував Армітедж: «Чи достатньо Україна досягнула для вступу в НАТО? — Ні. Це тривалий процес — досягнення стандартів демократії».
Хоча, звісно, співпраця в Іраку була важливою темою київських спілкувань Армітеджа. На зустрічі з міністром закордонних справ Костянтином Грищенком, зокрема, йшлося про залучення вітчизняних компаній до контрактів з відбудови Іраку, однак конкретних підсумків цих переговорів до преси не було донесено. Обіцяв представник Держдепу в Києві і посприяти окремим проблемним темам, наприклад підтримати Україну при вступі в СОТ. Проте, за певних передумов, про що Армітедж сказав журналістам після зустрічі з Прем'єр-міністром Віктором Януковичем, підтримка ця залежатиме від того, «як швидко Україна зможе внести необхідні законодавчі зміни і, передовсім, вирішить питання контрафактних оптичних носіїв» (простіше кажучи — коли ми припинимо виробляти піратські компакт-диски, дешевизною яких дискримінуємо американського виробника на українському та почасти східноєвропейському ринку. — Ред.). Янукович, ввічливо вислухавши перестороги американця, відповів дзеркально: «Ми вже багато чого зробили, а багато чого залежить ще й від самих США. А черговий раунд переговорів стосовно підписання Протоколу про взаємний доступ на ринки товарів та послуг відбудеться 8 квітня». Словом, у згаданій ситуації рахунок 1:1.
Посланець Вашингтона не приховував, що американці хочуть знати стан справ в українській політиці різнобічно і різноканально. Отож у четвер надвечір відбулася зустріч Річарда Армітеджа з опозиційними політиками — Віктором Ющенком, Юлією Тимошенко, а також «нашоукраїнцями» Романом Зваричем та Петром Порошенком. До «круглого столу» запрошували й Олександра Мороза, але Сан Санич змушений був відмовитися від зустрічі, адже весь вечір він провів на трибуні Верховної Ради як доповідач по Закону про вибори народних депутатів.