Після останнього стрибка готівкова гривня стабілізувалася. Вчора за один долар давали вже 8,76, а продавали «зелений» банки за 8,88 гривні. Офіційний курс при цьому залишається незмінним — 7,99. Керівництво Національного банку України вважає, що тенденція до зміцнення національної валюти найближчим часом продовжуватиметься. На прес–конференції очільник НБУ Володимир Стельмах заявив: фінансовий регулятор планує спрямувати на підтримку гривні з вересня близько 1 мільярда доларів. Аби ці гроші потратити ефективно, Нацбанк продаватиме «бакси» тільки на спеціальних валютних аукціонах. «Принцип аукціонів: хто запропонував більшу ціну, той більше отримав валюти», — пояснив Стельмах. І, за його словами, такий підхід може навіть заощадити для держави золотовалютні резерви: підтримка гривні коштуватиме державі значно менше. Перший такий аукціон відбувся вчора.
Питання «Скільки коштуватиме долар в Україні упродовж наступного року?» хвилює не тільки простих людей, які зазвичай тримають свої заощадження у вільно конвертованій валюті, але й широкий загал економістів. Річ у тім, що, за неофіційною інформацією, Кабінет Міністрів при формуванні бюджету 2010 року взяв за основу валютний курс 8,50 гривні за долар. Володимир Стельмах підтвердив цю інформацію і назвав такий курс цілком реальним. А ще голова НБУ заявив: курс долара можна було утримувати на рівні 6,5 гривні.
Причинами падіння вартості валюти, за словами банкірів, є неузгоджені дії виконавчої влади. «Як заявляють експерти — українські, міжнародні та, зокрема, голова місії Міжнародного валютного фонду Джейла Пазарбазіоглу, — гривня слабшає через політичну невизначеність і нечітку урядову економічну політику, — сказав директор департаменту зовнішньоекономічних зв’язків НБУ Сергій Круглик. — Рівень довіри українців до гривні на сьогодні такий же, як і рівень довіри українців до влади. Тобто політична нестабільність і дезорієнтація населення провокують у тому числі й падіння гривні».
Керівник Національного банку України повністю спростував звинувачення, що виною падіння вартості гривні стали емісійні гроші. «Монетарна маса за 8 місяців нинішнього року зменшилася на 9% і становить лише 184 млрд. гривень при плановому показнику 210 мільярдів. Натомість гривню до провалу підштовхують законодавці, ухвалюючи надто вже суперечливі закони. Чи не головна проблема для фінансової сфери України — положення, відповідно до якого Нацбанк має перерахувати до бюджету 9,8 млрд. гривень авансових платежів: у рахунок перевищення своїх прибутків над витратами. Як відомо, таких прибутків Нацбанк не матиме. «Якби ми провели цю незабезпечену емісію раніше, то нині мали б інфляцію не 8,48% (за підсумками восьми місяців 2009 року), а в рази вищу», — заявив головний банкір України.