Минулого тижня на архієрейський собор Української автокефальної православної церкви під головуванням митрополита Мефодія (Кудрякова) зібралися усі десять архієреїв цієї конфесії. Серед іншого, церковні чини обговорили ситуацію в українському православ’ї після візиту Московського патріарха та прийняли звернення до Вселенського патріарха Варфоломія. У тому зверненні «першого серед рівних» владик православ’я попросили чимало серйозних речей. Приміром, розробити та здійснити цілісну богословсько–церковну програму, «метою якої є утвердження в Україні кафолічності церковної свідомості»; залучити провідних богословів Вселенського Патріархату до вирішення української церковної проблеми; відкрити в Києві подвір’я або інформаційно–культурний центр Вселенського Патріархату. Та найголовніше прохання у зверненні — це надати УАПЦ благословення на входження до складу Вселенського Патріархату на правах автономії. «Хоча здобуття автокефалії було й залишається стратегічною метою українського автокефального руху, — написали архієреї у листі до Патріарха Варфоломія, — для подолання розколу ми також готові йти на значні поступки, жертвуючи своїми власними інтересами заради загального блага Церкви».
Крок похвальний. Лише невідомо, якими «інтересами» при цьому жертвує одна з найменших релігійних структур в Україні. За даними Державного департаменту України у справах релігій, в УПЦ КП — понад 3000 священнослужителів, в УАПЦ — 683. Релігійних громад, відповідно, 4093 та 1183. І це загальна кількість парафій Української автокефальної православної церкви, лише незначна частина яких (переважно на Західній Україні), підлягає митрополиту Мефодію. Більшість — або самоуправна, або підпорядковується митрополиту Костянтину в США, який, у свою чергу, підпорядковується... Вселенській Патріархії. Та й усі перелічені «пункти» звернення раніше вже не раз обговорювалися і в гілках українського православ’я, і в державних структурах.
Яка мета таких звернень, що, не дійшовши до адресата, публікуються в ЗМІ? Можливо, митрополитові важко сприйняти факт, що саме «посередник» між Вселенським Патріархом і Україною полюбляє такі дивні заяви. Хоча Мефодій (Кудряков) — постать політично активна, він свого часу підтримував то Віктора Медведчука з «есдеками», то Віктора Януковича. До речі, досі не розслідувано справу захоплення ним приміщення Патріархії УАПЦ у лютому 2005 року, коли «братки» в рясах побили й виставили на мороз редактора часопису «Наша Віра», колишнього радянського політв’язня Євгена Сверстюка, привласнили книгозбірню Патріархії та колекцію ікон.
Устим МИХАЙЛІВ