Відійдемо від узвичаєного, і спершу — про неприємне. Відтоді, як навесні 2008 року в Бердянську обрали нового міського голову, «пораженці» з усіх своїх сил пнулися, аби фестивальна «Бригантина» вже ніколи більше не пришвартовувалася у «втраченому» для команди Валерія Баранова місті. Добилися ж «доброзичливці» лише того, що після десятого запливу «Бригантини» кінофест дещо несподівано втратив своє звичне ім’я, і черговий, одинадцятий, форум оргкомітет анонсував у 2008 році вже як «Бердянський міжнародний кінофестиваль» (БМКФ). Адже кількома місяцями раніше «Бригантина», з примхи деяких можновладців, перевтілилася у фестиваль «Золотий Бриг», учасники якого з теплохода «Зірка Дніпра» десантували у містах лише Подніпров’я.
Бердянськ залишився зі своїм «безіменним дитям» тимчасово, переконував автора цих рядків тодішній голова Спілки кінематографістів України Борис Савченко: головне, що кінофест вижив, і тепер оновлений оргкомітет на чолі з незмінним Олександром Махотіним має шанс повернути йому ім’я «Бригантина».
На часі ж — «просто» дванадцятий БМКФ, на який прибувають актори (і фільми) із 19 країн світу. Україна презентуватиме художні фільми «Сповідь сатани», «День переможених» і «Повернення блудного сина», телесеріал «Осінні квіти», документальні стрічки «Віктор Степанов. Пошук істини», «Духовний шлях М.Гоголя» та «Адам і Єва» (поза конкурсом буде показано також фільм «Пропала грамота»); Росія представлена дев’ятнадцятьма стрічками, поміж яких — «Государиня і розбійник», «Демоніада», «Артефакт», «Заза», «Мальтійський хрест», серіал «Василівський острів»; білоруси покажуть дев’ять фільмів, у тому числі художні: «Снайпер. Зброя помсти» і «Зграя», Італія — «Республіку труб», Туреччина — художню стрічку «Ян–Ян»; відомий і вельми багатий режисер і продюсер США Слава Цукерман особисто презентуватиме в Бердянську свій варіант «Перебудови». Оцінюватиме журі (їх два: з ігрового кіно та документального. — Авт.) кінопродукцію також Ізраїлю (привертає увагу хоча б «Піца в Освенцімі»), Іспанії, Словенії, Литви, Казахстану, Чехії, Угорщини, Естонії, Канади, Болгарії та інших країн.
Знову зустрінуться на кінофесті Ольга Сумська, Володимир Горянський, Руслана Писанка, Михайло Голубович та інші українські «зірки», а також білорус Анатолій Кот, росіяни: Валерія Гущина, Тамара Сьоміна, Андрій Соколов (з Олександром Лазарєвим–молодшим він представлятиме «Артефакт» — свій дебют у режисурі. — Авт.) і Михайло Жигалов (пам’ятаємо «ТАРС уповноважений заявити», «Батя», «Тайговий роман»)...
У рамках «дюжинного» фестивалю відбудуться творчі вечори–концерти акторів (31 серпня — зустріч із композитором Євгеном Догою), виїзні акції (День білоруського і чеського кіно у Мелітополі, День болгарського кіно у Приморську), відвідини Міжнародного фестивалю інвалідів та обласної школи–інтернату. На Бердянській косі у готелі «Венеція» 1 вересня відкриють меморіальну дошку пам’яті Георгія Жженова (саме тут завжди зупинявся відомий актор у статусі учасника майже усіх «Бригантин»).
Учора делегації більшості країн–учасниць прибули до Запоріжжя. Після прес–конференції у мерії суботнім ранком їм влаштували теплохідну прогулянку Дніпром. А вже о сьомій годині вечора — церемонія відкриття Міжнародного кінофестивалю у Палаці культури Бердянська. Форум кіномистецтва триватиме до 3 вересня.