Проект відповідної постанови минулого тижня з’явився на офіційному сайті Національного банку України. Постанова поширюватиметься як на всі нові, так і на діючі депозитні договори. Тільки так, переконані в НБУ, можна оздоровити банки та стабілізувати курс гривні.
У документі, зокрема, зазначається, що «вкладники банку не мають права вимагати припинення або дострокового виконання зобов’язань банку за договором банківського вкладу (депозиту)». Тобто якщо вкладник захоче розірвати депозитний договір, то банк «не виконує дії з вимог вкладника».
У Нацбанку це виправдовують просто: такі дії передбачені прийнятим 27 липня законом про заходи для фінансового оздоровлення банків і усувають низку законодавчих колізій. Так, депозит — це банківський вклад, який вносять на визначений термін без права дострокового зняття. Тоді як необмежено можна користуватись лише грошима з поточного рахунку. «У результаті конкуренції банки замість депозитних рахунків ввели дублюючі поточні. Завдяки постанові, банки, які надавали високі відсотки за поточні рахунки під виглядом депозитних, будуть вимушені їх ліквідовувати», — відзначають у НБУ.
Та й із юридичної точки зору проблем із постановою не виникне. Якщо раніше заборону на дострокове зняття депозитів опротестовували юристи (це суперечить нормам Цивільного кодексу), то дана постанова нічому не суперечитиме. «Адже нічиї інтереси не постраждають, якщо людина чітко знатиме, що саме вона підписує», — пояснюють у Нацбанку.
Ще одним сюрпризом від банкірів стане виплата відсотків по депозитах — відтепер лише у гривнях. Офіційне пояснення є і тут. «Банківський вклад — це послуга, що надається українським банком. А за нашим законодавством, послуги повинні надаватися лише в національній валюті. Поки що пропозиція тільки обговорюється: можливо, дозволимо банкам нараховувати відсотки у валюті, а виплачувати їх будуть у гривнях за офіційним курсом», — пояснюють ідею в НБУ.
Банкірам ідея сподобалася, адже, на їхню думку, це дозволить стабілізувати курс гривні. Проте експерти вважають, що в частини населення такий мораторій узагалі відіб’є бажання вкладати гроші в банки.