Днями в розпорядженні німецького журналу «Шпігель» опинились тисячі сторінок документів, протоколи та факси німецької компанії «Тутоген», що займається виготовленням та продажем імплантантів: з 2000 по 2004 рік їй з України незаконно постачали частини тіл померлих. Здебільшого все відбувалося без відома й згоди родичів. Так, лише в 2000—2001 роках в Україні для потреб німецької фармацевтичної компанії було препаровано 1152 трупи. До рук журналістів потрапив і прайс–лист німецької компанії. В січні 2002 року за повну стегнову кістку українця компанія платила 42,90 євро, за плечову — стільки ж. За серцеву сумку, в залежності від розміру, грошова винагорода становила від 13,30 до 16,40 євро, а ось одне сухожилля колінних суглобів коштувало 14,30 євро.
Як виявилось, німецька компанія не просто переробляла частини тіл померлих українців, а й постачала їх на американський ринок. «Шпігель» пов’язує весь незаконний експорт «Тутоген» з українською компанією «Біоімплант», що працює при Міністерстві охорони здоров’я України. «Це повна нісенітниця, яка не має жодного підґрунтя, — відповів на звинувачення німецьких ЗМІ директор біофірми Ігор Алещенко. — Зараз ми займаємося виготовленням імплантантів тільки з кісткових і м’яких тканин. Оскільки ми — єдині виробники біоімплантантів в Україні, на нас і нападають — більше нема на кого. А що стосується письмового дозволу родичів... Як людину можна примусити дати такий дозвіл?».
Утім родичі померлих далеко не завжди знають, що відбувається з тілами їхніх рідних. Як розповіла «Шпігелю» киянка Олена Крат, їй сказали, що з тіла батька знімуть лише смужки шкіри, насправді ж забрали цілі зв’язки, кістки та хрящі. В Україні 5 січня 2005 року за фактом кількох таких випадків порушили кримінальну справу. «Отримання згоди шляхом обману родичів. Їм казали, що буде взято незначну частину анатомічних матеріалів, але фактично брали майже всі кістки та тканини... Матеріал відправляється в Німеччину», — йшлося тоді в постанові про відкриття кримінальної справи. Проте вже через кілька місяців справу закрили у зв’язку з відсутністю складу злочину: співробітники «Біоімпланта» не порушували закон про трансплантацію органів, оскільки вони не займались трансплантацією, а забирали матеріал у померлих для переробки.
Минулого року в Кривому Розі порушили чергову кримінальну справу. В цьому випадку йшлося про те, що співробітники бюро судово–медичної експертизи «шляхом примусу чи обману отримували у родичів згоду на вилучення у трупів тканин та інших анатомічних матеріалів для їх трансплантації». 17 родичів померлих уже дали свідчення. Судовий процес триває.