Змова червоних та коричневих

22.08.2009
Змова червоних та коричневих

Історичне фото: Молотов ставить свій підпис під пактом. Ріббентроп стоїть у нього за спиною. (runivers.ru.)

Олександр ШИМАНСЬКИЙ

Завтра виповнюється 70 років із фатального для Європи дня підписання в Москві Пакту Молотова—Ріббентропа, за яким Третій рейх та СРСР поділили між собою Центральну і Східну Європу.

Днями 140 німецьких інтелектуалів звернулися до всієї Європи із закликом, щоб у рік святкування 20–ї річниці падіння «залізної завіси» та комунізму не було забуто обставин, за яких 70 років тому наш континент було поділено. «Німецький і радянський напад на Польщу був прелюдією до нищівної війни та комуністичного поневолення Східної Європи. Таким чином ми відповідаємо тим у Росії, хто виправдовує Сталіна. Вони, мабуть, не живуть у ХХІ столітті», — заявив польській «Газеті виборчій» один із підписантів звернення, депутат Бундестагу Хартмут Кошик.

«Ми болюче усвідомлюємо, що без розпочатої Німеччиною Другої світової війни не було б ні комуністичних режимів у Центрально–Східній Європі, ні поділу континенту та Німеччини», — пишуть інтелектуали. Тому початком війни вони вважають не 1 вересня 1939 року, коли Німеччина напала на Польщу, а 23 серпня 1939 року — день підписання зловісного пакту.

Ініціаторам звернення інтелектуалів виступили Маріанна Біртлер, глава Управління у справах актів «Штазі» і Фонду досліджень диктатури в НДР, та колишній східнонімецький дисидент Йоахім Темплін. Серед 140 підписантів є, зокрема, прізвища колишнього спікера Бундестагу Ріти Шюссмут, істориків Арнульфа Барлінга, Дітера Бінгера та Гайн­ріха Вінклера, публіцистів, письменників, політиків.

Це звернення є безпрецедентним, оскільки раніше німці, зі страху бути звинуваченими в історичному ревізіонізмі чи применшенні вини Німеччини за Другу світову війну, рідко коли згадувала про співвідповідальність за війну Радянського Союзу. А тепер політики уникають цієї теми — «щоб не псувати відносини з Росією».

Німецьке звернення з’явилося в той час, коли група російських істориків на замовлення Кремля намагається захищати Пакт Молотова—Ріббентропа.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>