Пригадаймо власне дитинство: хто не мріяв про наметову романтику, кашу з димком, розмови біля вогнища... А скільком таке випало? Для більшості лишилося нездійсненним, правда? Утім не менше шестисот юних сумчан наступного літа таку мрію реалізують. І це вже напевне. Бо в області почав діяти проект «Європа-вектор». Саме таку назву матиме літній наметовий табір... Ні — базова стоянка літньої краєзнавчої експедиції, що розташується у Лебединському районі Сумщини.
Чому «Європа-вектор»? Один з авторів, а тепер заступник керівника проекту, представник обласного благодійного фонду «Благовіст» Віктор Бобиренко пояснює все просто. Європа — бо створювали проект на конкурс програми Єврокомісії «Розвиток громадянського суспільства у Києві та вибраних регіонах України». Вектор — бо саме до рівня Європи маємо наближатися. В очікуваному табірному житті передбачається не лише відпочинок, а й виховання, навчання. Тому «зміни» тут передбачено особливі: для юних митців, для біологів і фізиків, окремо матимуть змогу побувати в експедиції діти-сироти. Передбачається зміна з акцентом на патріотичне виховання. Хоча краєзнавство, безпосереднє знайомство з природою своєї землі вже саме по собі є невід'ємною складовою виховання любові до Батьківщини.
Оскільки один з учасників проекту — експериментальна скаутська організація, то життя, відповідно, буде за всіма правилами лісового: самоврядування, самообслуговування, конкурси на смачнішу юшку чи кашу, походи... Відповідатимуть за успіх експедиції не стільки нечисельні штатні одиниці, скільки волонтери, спеціально відібрані зі студентів педагогічного університету.
Загалом досвід організації подібного відпочинку в області є, розповідає ще один партнер проекту, голова Федерації дитячих організацій Світлана Завальна. І своєрідність методики діяльності таких експедицій, що почали діяти на Сумщині з 1996 року, в Україні неповторна. До речі, саме тоді й народилося таке поняття, як експедиція. Бо організувати просто табір виявилося надзвичайно складним. Передусім iз точки зору санепідстанції: які намети, які багаття для дітей!.. «Кожен перевіряючий, — пригадує Світлана, — приїздив зі своїми новими вказівками. Причому чи не кожні наступні вказівки відрізнялися від попередніх». Дивуватися тут нічому. Виявляється, в Україні немає жодних нормативних документів, що регламентували б роботу наметових містечок. На відміну від інших країн, у нас ця практика — дивина. Тепер за допомогою проекту багатьох непорозумінь удасться уникнути. Адже кошти проекту — а лише Єврокомісія надає понад двадцять чотири тисячі євро для його реалізації плюс кошти обласного управління у справах сім'ї та молоді, також залучені фондом «Благовіст» та інші — дозволять цього року створити прекрасну матеріальну базу. Це будуть нові намети, зроблені на замовлення, піддони до них, приладдя для куховаріння, навіть телескопи та мікроскопи для тих, хто приїде на свою «наукову» зміну...
Зрозуміло, всього цього вистачить не на один рік. Тому й підкреслюють співорганізатори проекту, що він лише старт, можливість відпрацювати модель нової організації відпочинку для подальшого її запровадження в життя. А для цього, підкреслює президент фонду «Благовіст», ініціатор проекту Микола Маркевич, будуть проводитися, тренінги для тих, хто організовуватиме такі заходи надалі. Що це варто робити — і Федерація дитячих організацій, і «Благовіст» впевнені. Найпереконливіший аргумент наводить Віктор Бобиренко: такий відпочинок на кілька порядків дешевший, ніж у стаціонарних таборах, які тільки на підтримку від пережитої зими потребують значних коштів. Отже, місцеві громади, неурядові організації могли б самі організовувати неповторне наметове літо для своїх дітей.
«Цей проект — один із трьох, що з-поміж багатьох запропонованих від Сумщини отримав підтримку проекту «Розвиток громадянського суспільства...» Наш проект діє, окрім Сумської, у Херсонській та Рівненській областях. Загалом ми підтримуємо одинадцять проектів. «Європа-вектор» — перший, який офіційно презентує себе на Сумщині», — говорить директор Центру соціального партнерства, що діє в рамках програми Єврокомісії в Сумах, Володимир Шейгус. До речі, днями відбулася презентація й самого центру. Відтепер тут надаватимуть консультативну допомогу громадським організаціям регіону.