Державна митна служба України заходилася викорінювати у своїх лавах корупцію. Принаймні такий висновок можна було зробити з повідомлення прес-служби цього відомства про тему чергового брифінгу. Проте і самі учасники брифінгу, і прес-реліз частіше послуговувалися іншим, скромнішим формулюванням — про службові зловживання. У боротьбі з цим злом Держмитслужба у минулому році притягнула до дисциплінарної відповідальності понад півтори тисячі митників, з них 66 звільнили з роботи. А далі, обіцяють, чинитимуть ще суворіше.
Віднедавна у відомстві з'явився підрозділ, якому доручено з'ясовувати причини службових зловживань і виявляти їх носіїв, — управління внутрiшньої безпеки. Останніми місяцями це управління надіслало до судів 34 справи на працівників митниці. На більше цей підрозділ не спроможний, та й не має права претендувати на щось інше, тому що не належить до правоохоронних органів, яким дозволено провадити оперативно-розшукову діяльність. Зрозуміло, ефективною таку систему не назвеш, тим більше що суди часто відновлюють на посадах митників, яких звільнено за службові зловживання. Утім притягнутих до кримінальної відповідальності, а таких минулого року було тринадцятеро осіб, певно, вже не відправиш назад, на улюблену роботу.
На думку заступника голови Державної митної служби України Анатолія Педешка, для ефективної протидії службовим зловживанням необхідно прийняти як мінімум два законодавчих акти. У Верховній Раді лежить з подання урядовців проект закону, в якому йдеться про запровадження оперативно-розшукової діяльності у Держмитслужбі. Крім того, низку кадрових проблем, вважають керівники відомства, могло б вирішити прийняття закону «Про дисциплінарний статут митної служби України». Щоправда, сам пан Педешко й поскаржився, що «просувати» ці законодавчі рішення важко — багато парламентаріїв у них не зацікавлені.
З цим можна погодитися. Особливо якщо взяти до уваги те, як голосували у Верховній Раді 23 березня за проект закону про внесення змін до Закону України «Про боротьбу з корупцією». У змінах йшлося про відповідальність членів уряду за вчинення корупційних діянь та інших правопорушень, пов'язаних із корупцією. Заангажовані урядом народні обранці продемонстрували своє відверте бажання й надалі залишити Кабмін «над законом». За законопроект не проголосували члени СДПУ(о), Аграрної партії України, Народно-демократичної партії, Трудової України, «Народний вибір» та «Демократичні ініціативи». А проурядова фракція «Регіони України» в повному складі була відсутня під час голосування. Про це повідомила прес-служба депутатської групи «Солідарність».
Коментуючи це голосування, народний депутат, член депутатської групи «Солідарність», генерал-лейтенант міліції Віктор Король зазначив: «Внесення змін до Закону України «Про боротьбу з корупцією» щодо відповідальності членів уряду мало б стати реальним кроком уперед щодо боротьби з корупцією. Корупція в країні сконцентрована у вищих ешелонах державної влади, проте боротьба з нею ведеться на нижчих ланках нашого суспільства».
Тетяна КОВТУН.