«Ми відкрили цілий музей на дні моря», — так коротко характеризує сенсаційну знахідку з дна Чорного моря директор Департаменту підводної спадщини інституту археології Сергій Воронов. «Музей» — це старовинне візантійське судно, яке науковці датують VIII—ІХ століттями. Сергій Воронов каже, що корабель був, найімовірніше, військовим типу лібурна, і припускає, що він міг піти на дно внаслідок зіткнення з іншим судном — про це свідчать характерні пошкодження корпусу.
Як зазначає ТСН, вік корабля визначили за формою амфор та за візерунками на глечиках, які вціліли й досі лежать на борту судна. Окрім того, археологи, які працюють на дослідницькому судні «Наутілус–Південь», за допомогою спеціального обладнання змогли побачити на кораблі особисті речі екіпажу, трап, весла, фрагмент руля тощо. Все це непогано збереглося, адже Чорне море, в якому великий вміст сірководню, є чудовим консерватором для всього, що «загубилося» на його дні. Зараз науковці вирішують, яким чином підняти бодай дещицю скарбів. Адже судно затонуло на глибині понад 130 метрів, і добратися до нього не так просто. У наступному році дослідження знахідки часів Візантії планують продовжити.
Додамо, що корабель–сенсацію було знайдене за допомогою спеціального підводного апарату «Софокл», який зараз проходить експериментальні випробування у водах Чорного моря. Обладнання себе непогано зарекомендувало, тож за його допомогою вчені планують продовжити пошуки санітарного судна «Вірменія», яке затонуло в роки Великої Вітчизняної війни. Сергій Воронов каже, що на цьому кораблі загинуло близько семи тисяч осіб — медперсонал та поранені 23–х військових госпіталів, яких мали намір евакуювати з Севастополя (для порівняння: на сумнозвісному «Титаніку» загинуло 1523 людей). Якщо це підводне кладовище буде знайдено, йому, згідно з законодавством, присвоять статус міжнародного військово–морського меморіалу.