Рятувальні загони продовжують пошуки тіл 20 шахтарів, які загинули позавчора внаслідок вибуху газу на вугільній шахті в місті Хандлова, повідомляє інтернет–сайт словацької газети «Правда». Учора вдалося знайти та підняти на поверхню вісьмох загиблих. Тіла настільки обгоріли, що людей неможливо впізнати. Доля решти — тих, яких, певно, ще й сьогодні невтомно шукатимуть, — невтішна. Найімовірніше, вони загинули, передбачає міністр економіки Словаччини Любомир Яхнатек.
Знайдені тіла загиблих перебували за 65 метрів від імовірного місця вибуху. У шахті надалі зберігається настільки висока температура, що рятувальники не можуть підійти до епіцентру трагедії. Якщо навіть хтось із гірників і не загинув безпосередньо від вибуху, то нестача кисню та висока концентрація двоокису вуглецю докінчили б справу.
На місце трагедії (це за 200 кілометрів на північний схід від Братислави — столиці Словаччини) прибув глава уряду Роберт Фіцо. Уже встановлено, що вибух стався тоді, коли пожежники намагалися загасити пожежу в іншій старій проходці на глибині 330 метрів під землею.
ДОВІДКА «УМ»
Вугільна промисловість Словаччини
Перша вугільна шахта в Словаччині почала працювати в 1907 році. І це була якраз Хандлова, де позавчора сталася аварія.
На цей час у країні немає державних шахт, оскільки провадиться політика на згортання вуглевидобувної промисловості. Вугілля видобувають лише у восьми країнах ЄС, і загальна політика Брюсселя така сама — на ліквідацію цієї промисловості. Тож вуглевидобувні країни не допомагають своїм шахтам, а лише видають гранти на реструктуризацію та підготовку до закриття. Євросоюз виділив Словаччині на реструктуризацію вугільної промисловості на 2005—2010 роки 13,9 млн. євро. Словаччина не експортує своє вугілля, а навпаки на 20 відсотків задовольняє свої потреби за рахунок імпорту вугілля з Чехії, а також Польщі та України.
На цей час у Словаччині існують три великі приватні вугільні підприємства: «Баня Захоріє», яке виробляє 350 тис. тонн вугілля на рік, «Хорнонітрянске Бане Прєвідза» (2544 тис. тонн) та «Баня Доліна» (227 тис. тонн). Разом вони володіють 21 шахтою, з яких лише чверть працює на повну потужність, а решта перебуває або на стадії закриття, або розробки нових проходок. Видобуток ведеться на глибинах 50—500 метрів.