Перший заступник голови Національного банку України Анатолій Шаповалов пообіцяв надмірно не вмикати друкарський верстат, який продукує національну грошову одиницю. Кількість гривні, яка перебуває в обігу, у нинішньому році збільшать щонайбільше на шість відсотків — як і було передбачено Основними принципами грошово–кредитної політики. За словами представника фінансового регулятора, навіть традиційно сувора програма Міжнародного валютного фонду «стенд–бай», за якою наша держава вже отримала понад десять мільярдів доларів кредитних грошей, встановлює вищу межу зростання монетарної бази. «Однак ніде не записано, що ця межа має бути досягнута», — оптимістично прокоментував пан Шаповалов.
НБУ також обіцяє міцно тримати «на плаву» курс гривні. А також стежити, аби банки вчасно виконували свої зобов’язання перед клієнтами, спонукати комерційні банки інвестувати кошти у реальний сектор економіки та рекапіталізовувати слабкі фінустанови. Остання проблема, на думку Шаповалова, хоч і не стрімко, але вщухає. Якщо на початку нинішнього року фінансових вливань потребували 55 українських банків, то нині їхня кількість зменшилася до 37. «Інші або збільшили свій капітал до передбаченого розміру, або до них увійшли тимчасові адміністратори», — заявив заступник голови НБУ. «Бідні» банки, тобто фінустанови, які вимагають нарощування капіталу, за рішенням Нацбанку, мають певні обмеження на свою діяльність.
А ТИМ ЧАСОМ...
Якщо Європа дала, то Росія не буде...
Віце–прем’єр Російської Федерації Ігор Сечин заявив: Росія не збирається поки давати Україні кредит на закупівлю газу для закачування в підземні сховища на зиму. За його словами, Москва знає про рішення ЄБРР та інших банків виділити Україні до 1,7 млрд. доларів у 2009—2010 роках — і зараз аналізує його. Схиляючись до думки, що російські гроші є зайвими для української економіки. «По суті, ми і так уже дали кредит Україні у вигляді авансу за транзит», — заявив він, маючи на увазі вкрай невигідні для нашої держави платежі «Газпрому» на майже два млрд. доларів за транзит газу в ЄС до лютого 2010 року.
Високопоставлений російський чиновник стверджує: Україна після виділення європейської допомоги більше не зверталася до Кремля по гроші. Натомість помічник українського Прем’єра Олександр Гудима стверджує протилежне: заявку подали ще у травні, і вона досі діє. Тим часом, за словами вітчизняних урядовців, ми хотіли б отримати 300, а ще краще 500 мільйонів доларів. Оскільки Україна отримала від Європи всього 300 мільйонів, а потребує щонайменше два мільярди. Раніше, до речі, російський прем’єр Володимир Путін заявляв: вони готові профінансувати газовий дефіцит України, якщо половину виділить Європа. Європа погодилась...