Позавчора в Анкарі прем’єр–міністри трьох країн, Туреччини — Реджеп Таїп Ердоган, Росії — Володимир Путін та Італії — Сильвіо Берлусконі, підписали угоду про реалізацію російсько–італійського проекту газопроводу «Південний потік». Туреччина, яка виступає як головний транзитер, надала дозвіл на прокладання цього газопроводу своєю територією, по дну Чорного моря. Він проляже просто лінією з російського Новоросійська до болгарського міста Варна, а звідти — через Балкани до Італії та Австрії. «Південний потік» має бути зданий в експлуатацію 2015 року. Вартість реалізації проекту — 10 млрд. доларів. Пропускна здатність — 63 млрд. кубометрів газу на рік.
Російська сторона та її європейські партнери головним завданням «Південного потоку», як і його «брата» — «Північного потоку» дном Балтійського моря з Росії до Німеччини, вбачають зменшення залежності Європи від «ненадійних» країн–транзитерів (читай — України та Білорусі).
Цікаво, що менше місяця тому Туреччина стала учасником альтернативного газового проекту — «Набукко», який передбачає постачання в Європу каспійської нафти в обхід Росії. Відтак у недалекому майбутньому Туреччина стане однією з найбільших європейських країн–транзитерів газу. Анкара виправдовує свою участь в обох проектах тим, що вважає їх не альтернативними, а паралельними. Пропускна здатність «Набукко», який має розпочати перекачувати газ у 2014 році, вдвічі менша від «Південного потоку».