У народі кажуть: старість не приходить із добром: коли не з кашлем, то з горбом...
«Не завжди так, — усміхається у відповідь бабуся Марія. — На здоров’я я не скаржуся. Лікарів усе життя намагалася оминати та й зараз їх не тривожу. Це в моєї старшої донечки, Галинки, то голова болить, то кров’яний тиск стрибає, то ноги не хочуть ходити. Доводиться «швидку» їй викликати».
«Щойно був лікар. У неї тиск 135/85, а в мене 180/95, — приєдналася до нашої розмови 79–річна Галина Павлівна, донька довгожительки. — За все життя мама тільки один раз звернулася до лікаря.
У 50–х роках підірвалася в коморі, тягаючи 50–кілограмові лантухи. Довелося в Конотопі робити операцію. Привезли її додому, а вона одразу взялася за роботу».
Марія Якимівна народилася у селі Ново–Мутін, що на Сумщині, в заможній родині. Батька Марусі розстріляли з іншими односельчанами як куркулів. Багато довелося пережити і в роки війни. Коли почалася Велика Вітчизняна, все село прийшло з іконами на місце зруйнованої більшовиками церкви і молилося за перемогу. Потім чоловіки пішли в ліс.
Німці ввійшли в село в 1941–му вночі. Позаймали хати, вирізали усіх свиней, переловили птицю. Уся праця лягла на руки жінок та дітей. «Троє сусідів стали поліцаями, — згадує Галина Павлівна. — Інші односельці допомагали, чим могли, партизанам. Мама вночі варила картоплю, клала у вузлик хлібину, шматок сала, пляшку з молоком та відносила в ліс. Іноді до нас уночі приходили партизани. Помиються, поїдять, щось тихенько поговорять і так само тихо вночі щезнуть. Ранком у селі підіймався шум–гам, приїжджав загін німців. Починали шукати партизанів по всіх хатах».
«Пам’ятаю, як після відступу наших у двір зайшов військовий льотчик, — додає Марія Якимівна. — У нього на комірці були кубики. Високий, худий, очі запали, одяг подертий. Попрохав тільки води, розпитав про німців та побіг до лісу. Цього офіцера з товаришем помітили у лісі поліцаї. Невдовзі наїхало багато німців із собаками і почали прочісувати край лісу. Льотчиків, які відстали під час відступу нашої частини, допитували всю ніч. Усе село тремтіло і плакало від жахіття, яке чинили німці під час допиту. Вони закладали їхні пальці у щілини дверей, били ногами і палицями, цькували собаками. На розстріл вони йшли самі, похитуючись, підтримували один одного. На страту зігнали все село. Собаки гавкали і рвалися з повідків, дорослі голосно молилися і плакали, а діти не витримали цього видовища і, плачучи, побігли в село».
Уночі Марія Якимівна пішла до партизанів і все їм розповіла. Наступного дня вони піймали у лісі запроданців і розстріляли...
Виживали в роки війни, як могли. За городом родини Мироненків починався ліс, а зовсім поруч протікала річка Сейм, а далі — озера. Водоймища кишіли рибою, а ліс годував горіхами, ягодами, грибами. Окрім того, все село завело корів у глухий ліс. Там по черзі за ними доглядали. Молочка вистачало і селянам, і партизанам. У лісі, у викопаному льоху, ховали ягоди та солоні гриби в діжці. Так і вижили.
Чоловік Марії Мироненко загинув у перші місяці війни під Мінськом. Тож на її руках зосталися троє дітей та старенька мати. Вдову–солдатку ніхто не жалів. Уся робота лягла на її плечі: після війни обробляла 47 соток городу, тримала худобу, птицю, щоб велика сім’я мала, що їсти цілий рік. Вставала дуже рано, о четвертій ранку вже доїла корову, готувала поїсти і бігла на ферму. «Я з шести років уже допомагала поратися по господарству, — згадує Галина Павлівна, — та доглядати за двома братиками».
Марія Мироненко працювала у колгоспі до 88 років. Але літа брали своє... Все життя дуже гарно вишивала хрестиком, в’язала гачком. Сусіди їй замовляли рушники на весілля. А 11 років тому донька забрала її до себе в Київ.
На останок цікавлюся у Марії Якимівни її рецептами довголіття. «Усе життя треба фізично працювати, але не перевтомлюватися, — каже довгожителька. — Не тримати в серці образи, бути лагідним до людей. Лікуватися травами, а їсти — усе, що душа забажає». Донька довгожительки каже, що її мати дійсно ніколи не дотримувалася ніякої дієти: «Їсть усе підряд: холодець, наваристий бульйон, а також смажене, печене, солоне. Любить смачно приготовану їжу. Коли п’є чай, то цукор обов’язково кладе ложками. І ніякого діабету. Та й на свій день народження їла все, що було на святковому столі».
Довгожительку вже привітали полковник у відставці Федір Копєйко з Ради ветеранів району та помічник районного депутата Микола Сьомін. А від районного соцзабезу прислали перукаря, який і матері, і доньці зробив святкові зачіски. Рідні довгожительки кажуть, що з новою стрижкою бабця Марія помолодшала років на п’ятдесят...