Перспективи поглибленого реформування освітньої галузі, зміцнення соціальної бази й інфраструктури навчальних закладів і справедливого доступу найобдарованіших випускників шкіл до здобуття вищої освіти обговорили в Овідіопольському районі Одеської області керівники облуправлінь освіти і провідні фахівці Міністерства освіти та науки під головуванням Президента України, який у четвер відвідав Одещину з робочим візитом. Учасники наради мали змогу побувати у нещодавно відкритих гімназії та дошкільному закладі, де створено умови для здобуття якісної освіти дітей із сільських родин, причому будівництво цих закладів забезпечено главою Овідіопольської райдержадміністрації Наталією Чегодар без залучення коштів із куцого райбюджету — за активної співпраці з керівниками місцевих бізнес–структур.
Віктор Ющенко констатував, що за роки незалежності України витрати держбюджету на освіту зросли втричі, що становить 6,1% внутрішнього валового продукту. Проте, за його словами, з урахуванням величини бюджету коштів на освіту все ж спрямовується недостатньо — конче потрібне поглиблене реформування галузі, яке розпочав теперішній міністр освіти Іван Вакарчук. Йдеться про завершення комп’ютеризації шкіл. Адже поки що комп’ютерами забезпечено 93 відсотки шкіл. Цього можна досягти за умови, якщо всі органи державної влади — починаючи від уряду і завершуючи райдержадміністраціями — збагнуть актуальність освітньої проблеми. Однак, зауважив глава держави, з реалізацією програми оснащення шкіл комп’ютерами продовжують зволікати у Полтавській, Львівській, Волинській та інших областях. Так само провалено виконання цьогорічної національної програми «Шкільний автобус», в чому винні уряд Юлії Тимошенко та більшість обласних адміністрацій. За словами Віктора Ющенка, зараз підвезення учнів до шкіл здійснюють 1,9 тис. автобусів. Не вистачає щонайменше 850 автобусів, однак уряд не профінансував програму.
Президент також піддав критиці начальників облуправлінь освіти за незабезпечення учительськими кадрами навчальних закладів. Особливо це стосується керівництва Одеської та Закарпатської областей, де досі існує «некомплект» викладачів з української мови та літератури. Глава держави звернув увагу на те, що у ВНЗ з’явилося багато пільговиків. За його словами, до п’яти відсотків усіх студентів в Україні становлять діти–сироти, інваліди і діти з багатодітних сімей. «Це правильно і чесно», — вважає Президент, — проте ми зіткнулися з проблемою, коли випускники шкіл, які отримали високі бали на незалежному тестуванні, не можуть вступити у вищий навчальний заклад через брак місць за держфінансуванням.
* * *
Під час перебування на Одещині Віктор Ющенко також ознайомився з роботою ВАТ «Іллічівський олійножировий комбінат» та провів зустріч із представниками міжнародної організації бджільництва «Апімондія». Увечері Президент виступив у прямому ефірі місцевої телекомпанії «Глас». Головними темами розмови стали ключові аспекти президентського проекту Конституції, соціально–економічна ситуація, регіональна політика та бачення перспектив розвитку Одеського регіону.