Схід і Захід — разом
Міжнародний аеропорт Чангі — найкрасивіший і найекзотичніший у світі. Згідно з проведеними недавно опитуваннями, саме повітряні ворота Сінгапура викликають найбільше схвальних відгуків серед пасажирів. Чангі 19 разів визнали найкращим аеропортом світу і лише за 20 років — з 1987–го по 2007–й — він отримав понад 280 нагород. Сінгапур зустрічає прибульців нестерпною спекою і тропічною вологістю. Щоб ознайомитися з визначними місцями міста — як–то легендарний готель «Раффлз», лев–русалка Мерліон, парламент, китайський та індійський квартали — вистачить і одного дня. Туристам для вдоволення цікавості цілком вистачає монументальних споруд, а ось тисячі інших людей приїжджають до крихітної країни вчитися та переймати унікальний досвід побудови нового суспільства.
«Захід є Захід, а Схід є Схід, і їм не зійтися разом», — говорив свого часу Редьярд Кіплінг. Однак історія кінця ХХ століття похитнула справедливість цієї тези. Та й хіба ж міг письменник передбачити наслідки такого явища, як глобалізація.
Історично Сінгапур майже півтора століття перебував у сфері впливу Лондона. При всій суперечливості британського колоніалізму варто визнати: британці скрізь впроваджували технічні і соціальні досягнення метрополії — від організації пошти до структури парламенту, від військового порядку до системи освіти. Кожна постколоніальна територія скористалася британським спадком по–своєму. В Австралії чи Новій Зеландії переселенці збудували країни–дублікати Англії, а в Сінгапурі британський досвід наклався на східний менталітет. І з того вийшов… перший азіатський тигр.
Якщо арабські країни піднялися з піску завдяки дармовим нафтовим доларам, то тут багатство накопичено завдяки копіткій праці. Країна–місто перебувала ще під британським наглядом, коли 1959 року до влади прийшла Партія народної дії на чолі з успішним адвокатом Лі Куан Ю. У навколишніх країнах палали війни (В’єтнам) та проводилися жорстокі соціальні експерименти (Китай, Камбоджа), а Лі Куан Ю, маючи за плечима університет Кембриджа, взявся перетворити Сінгапур на розвинену країну.
Сьогодні, прогулюючись серед безлічі хмарочосів і позираючи на блиск вітрин, неможливо уявити той спадок, який отримало нове керівництво країни. Але історія безстороння: «У халупах із дощок, покритих пальмовим листям, проживало 65% сінгапурців, які займалися рибальством, а іноді й піратством. 40% населення не вміли ні читати, ні писати. Державний апарат пронизувала корупція, бізнес контролювали мафіозні «тріади». Навіть воду і будівельний пісок завозили з–за кордону».
Спроби щось змінити у країні наштовхнулися на корупцію та відсталу економічну систему. Лі Куан Ю чудово розумів, про що йшлося. «Корупція — одна з рис азійського способу життя. Люди відкрито беруть хабарі й це — частина їхнього життя, — констатував він і одразу визначив орієнтир, від якого вже не відступився: — Найголовніше — мати чисту центральну владу. Якщо люди нагорі не є прикладом моральних стандартів, які вони впроваджують на нижчі рівні влади, щось зробити дуже важко».
Корупція має різні форми: хабарі, дарунки, розкрадання бюджету, шантаж, зловживання службовим становищем. У політиці — купівля голосів, незаконні надходження до виборчих фондів, лобіювання інтересів у парламенті шляхом підкупу. Щоб убити такого багатоголового дракона, керівник держави виробив «логіку боротьби проти корупції». «У мене непохитний характер. Якщо я переконаний у чомусь, досягатиму мети, вкладаючи у справу всього себе, навіть коли відчую, що всі проти мене, а земля тікає з–під ніг», — не приховував рішучості Лі Куан Ю.
Із «логіки боротьби»
«Найпростіший спосіб зупинити корупцію — мінімізувати можливості чиновників діяти на власний розсуд, тобто зменшити кількість підписів під документами».
У країні максимально спростили процедуру прийняття рішень і усунули можливість подвійного прочитання законів, встановили для всіх зрозумілі, прозорі правила з мінімальною дозвільною системою, ліквідували зайві адміністративні бар’єри для розвитку економіки.
«Неминучість покарання — перший стримуючий корупцію чинник. Заходи повинні стосуватися обох сторін: і тих, хто дає хабарі, і тих, хто їх бере. Ні міністр, ні член парламенту не можуть стояти понад законом».
Для контролю створили спеціальний орган — Бюро з розслідування корупції у вищих ешелонах влади, керівник якого безпосередньо звітував перед прем’єр–міністром. Ніхто не міг втрутитися у розслідування. Коли на хабарництві спіймали міністра національного розвитку Де Цзінвана, то після серйозної розмови з Лі Куан Ю винуватець пішов додому і... наклав на себе руки.
Розслідування проводилися навіть проти родичів глави держави. Викритих чиновників засудили до смертної кари або багаторічного ув’язнення; дехто з них покінчив життя самогубством або втік із країни. Були жорстоко придушені «тріади» — мафіозні угруповання. Страти корупціонерів і мафіозі продемонстрували серйозність намірів влади.
«Зарплати мають відповідати ринковому рівню»
Лі Куан Ю зазначав: «Було б нереалістично чекати, що талановиті люди пожертвують своєю кар’єрою і сім’ями заради суспільства, яке часто не цінує їхніх зусиль. Ми вирішили платити державним службовцям зарплати, які вони могли б заробити в приватному секторі. Якби країною керували не найкращі фахівці, наша історія закінчилася б посереднім урядом, незадовільною грошовою політикою і корупцією». На посади суддів запросили найкращих юристів, яким підвищили зарплати до кількох сотень тисяч доларів на рік. А міністрам і вищим посадовим особам платили ставку на рівні успішних приватних адвокатів і банкірів. Сьогодні прем’єр Сінгапуру — найбільш високооплачуваний державний службовець у світі (на другому місці — президент США).
«Державні посадовці повинні щорічно звітувати про своє майно і активи. Прокурор має право перевіряти будь–які банківські рахунки осіб, підозрюваних у корупції».
Згідно з рейтингами міжнародної організації Transparency International, Сінгапур — одна з найменш корумпованих країн світу.
«Боротьба з корупцією, верховенство закону і прозорість економічних умов дуже цінуються міжнародними інвесторами».
Не секрет, що корупція стримує інвестиції, уповільнює економічне зростання, спричиняє бідність й істотно обмежує можливості боротьби з нею. Щоб побороти бідність, країна потребувала іноземних інвестицій: «Ми просто зі шкури лізли, аби залучити в нашу країну кошти і виробництво», — згадував Лі Куан Ю. 1968 року до Сінгапуру прийшли перші американські компанії, які заклали фундамент високотехнологічної промисловості Сінгапуру. Нині країна — провідний виробник електроніки у світі.
З карликів у гіганти
Коли Лі Куан Ю став прем’єр–міністром Сінгапуру, йому було лише 36 років. Свій пост він обіймав 31 рік (1959—1990), перетворюючи залізною рукою країну–карлика на економічного і соціального гіганта.
«Найбільше нам потрібні стабільність, визначеність і безпека, — казав він. — Демократія не працює в умовах хаосу. Закони не діють, коли немає порядку. Важливо пам’ятати, що для створення політичної конкуренції і вільних ЗМІ потрібно, аби 40—50% населення належали до середнього класу, тобто мали щомісячний дохід до п’яти тисяч доларів і добру освіту. Скажімо, на Філіппінах освічених людей з нормальними доходами лише 15%. І що з того, що країна має вільну пресу? Там же панує цілковитий безлад, щодня вибухають скандали».
Лі Куан Ю сформував середній клас не лише завдяки підвищенню доходів населення, а й за рахунок програми будівництва доступного житла, забезпечивши кожному громадянинові частку в багатстві країни. Він створив суспільство домовласників, а не орендарів житла: «Це робить людей патріотами. Батьки повинні мати той отчий дім, який захищають їхні сини, служачи в армії Сінгапуру. Якщо в сім’ї солдата немає свого будинку, він не захищатиме майно заможних».
Крім того, не забували і про роль освіти. «Ми відбирали і відправляли кращих випускників наших шкіл до провідних університетів Великої Британії, Канади, Австралії, Нової Зеландії, Німеччини, Франції, Італії, Японії, США. Ми виростили власних підприємців, які заснували процвітаючі компанії», — зазначав лідер країни.
Щоправда, правозахисні міжнародні організації критикують Сінгапур за порушення прав людини, диктат правлячої партії, обмеження свобод. Але в колишнього керівника Сінгапуру своя думка: «Західні журналісти вважають, що ми маємо бути абсолютно такими, як вони. Однак у нас інше історичне минуле й інші соціальні цінності. Саме вони й сприяли швидкому зростанню економіки. Так, у нас впроваджена смертна кара. Але якби ми її не мали, то стали б центром злочинності та перехрестям світової наркоторгівлі».
За роки незалежності Сінгапуру ВВП на душу населення зріс із 400 доларів до майже 28 тисяч. Країна є четвертим у світі фінансовим центром після Лондона, Нью–Йорка і Токіо, а також найбільшим науковим центром Південно–Східної Азії. Британська «залізна леді» Маргарет Тетчер недавно зізналася: «Перебуваючи на посаді прем’єр–міністра, я читала і аналізувала кожну промову Лі Куан Ю. Він уміє розвіяти пропагандистський туман і гранично ясно висловити свої погляди на головні проблеми сучасності та шляхи їх розв’язання. Він жодного разу не помилився».
Сьогодні у східній Азії що не країна — то тигр. Але «шинель», з якої вони всі вийшли, — крихітний клаптик землі на півдні Малайського півострова всього за 136 кілометрів від екватора. До речі, у перекладі слово «Сінгапур» означає «Місто Лева», тобто, по–нашому, — Львів.
ДО РЕЧІ
* Порушення громадського порядку в Сінгапурі суворо карається. Штраф за плювок на землю — 500 доларів. На таку ж суму вам доведеться розкошелитись за паління у громадському місці і спробу викинути сміття під ноги.
* Кожен автомобіль має внутрішню сирену, яка оглушає водія, коли той перевищує швидкість у 80 км/год.
* За грабіжництво, насилля, наркотики, хабарі карають найвищою мірою — через повішання. За легші злочини передбачено покарання батогом.
* Аби зробити сінгапурців розумнішими, Лі Куан Ю запровадив правила вибору партнерів. Чоловіки, які одружуються з жінками, що мають вищу освіту, отримують нагороду. Жінки без вищої освіти, які заводять другу дитину, платять штраф.
* Оптимальним вважається дві дитини на сім’ю. Тому в родини, які вже мають двійко дітей, щовечора телефонують поліцейські, нагадуючи про необхідність прийняти протизаплідну таблетку або дістати з шухляди презерватив.