Минулої неділі в центральну частину Тихого океану — напівдорозі між Японією та західним узбережжям США — відбув корабель «Новий горизонт» із групою з 30 дослідників з американського Інституту океанографії Скріппса, що при Каліфорнійському університеті. А позавчора виплив із Сан–Франциско та взяв курс у цьому ж напрямку ще один дослідницький корабель — «Каїсеї», повідомляє «Рейтер». Обидва судна прямують до гігантської сміттєвої вирви в Тихому океані, яка за розмірами дорівнює території України. У цьому «острові сміття» посеред океану переважає пластик. Учені мають встановити масштаби забруднення води пластиком та ступінь загрози для морського життя. Мають провести низку експериментів, щоб зрозуміти, чи можна ефективно очистити океан від пластику.
Першими про «сміттєву вирву» заговорили рибалки. Більша частина сміття — маленькі шматочки пластику, тому їх не можна помітити з борта корабля чи літака, а також із супутників. Фактично йдеться про пластикову жижу на поверхні океану. Сміття, яке потрапляє в океан, закручується за годинниковою стрілкою і збирається в центральній його частині. Коли в Тихому океані виникає течія Ель–Ніньйо, то «сміттєострів» може перемішуватися на півтори тисячі кілометрів.
Масштаби цього лиховісного явища наразі мало вивчені, але немає сумніву, що таке велетенське скопище сміття в центрі океану становить загрозу живим організмам: птахам, рибам та планктону. Учені стверджують, що «сміттєві вирви» існують також в Атлантичному та Індійському океанах. За приблизними оцінками, лише в тихоокеанській «ямі» накопичилося до 100 млн. тонн пластику, 80 відсотків якого допливає сюди з берега.
Щороку на нашій планеті виготовляють 60 млрд. тонн пластику, і лише п’ять відсотків його потрапляє на вторинну переробку.