Президент Віктор Ющенко стурбований ситуацією, що склалася у банківській системі держави. У своєму листі до керівництва Національного банку України глава держави вимагає оперативніше реагувати на проблеми фінансового сектору. На думку Ющенка, несвоєчасне виконання банками своїх зобов’язань перед клієнтами перешкоджає належному функціонуванню банківської системи та стримує відновлення довіри до неї. «Наголошую, що довіра громадян до гривні є підґрунтям для подолання кризи та відновлення економічного зростання», — вважає Президент, відзначаючи, що головне — це стабільність національної валюти.
Президент невдоволений і низькими темпами рекапіталізації банків. Від глави Нацбанку вимагають також ліквідувати заборгованість за платежами клієнтів (насамперед, за депозитами), а також платежами до бюджетів усіх рівнів.
В умовах кризи банківська система починає втрачати роль головного рушія інвестицій у країні, йдеться в листі В. Ю. «У зв’язку з цим виникає необхідність запровадження дієвих інструментів відновлення цієї ролі. Особливо наголошую на необхідності чіткої ув’язки обсягів рефінансування, в першу чергу довгострокового, з обсягом кредитних проектів банку», — зазначив глава держави.
Серед наших пріоритетів, на думку, Президента — загальнодержавні інвестиційні проекти, особливо підготовка до Євро–2012. Ющенко наголосив, що для цільового фінансування цих об’єктів було напрацьовано спеціальну схему залучення зацікавлених банків. Правління НБУ отримало завдання: у тижневий термін затвердити план заходів для вирішення цих проблем.
А ТИМ ЧАСОМ...
Національний банк України може продовжити на термін до семи років рефінансування, видане банкам «Надра», «Київ», «Фінанси та кредит», «Родовід», «Укрпромбанку», Укргазбанку та «Імексбанку». Фінустанови мають сплачуватися відсотки в розмірі дисконтної ставки НБУ плюс 0,5 процентних пункти.
Станом на кінець червня обсяги рефінансування Нацбанком банку «Надра» становили 7,1 млрд. грн., «Київ» — 1,01 млрд. грн., «Фінанси та кредит» — 2,64 млрд. грн. стабілізаційного рефінансування і 2,44 млрд. грн. — короткострокового, «Укрпромбанку» — відповідно, 0,54 млрд. грн. і 0,86 млрд. грн., «Родовід–банку» — 2,12 млрд. і 1 млрд. грн., «Укргазбанку» — 1,23 млрд. і 2,61 млрд. грн. «Імексбанку» — 0,6 млрд. і 0,5 млрд. грн.