Києву вже давно натякали натовці — впливові й не дуже, «старі» і «нові» — на те, що не варто очікувати схвального ставлення стамбульського саміту Альянсу до намірів України приєднатися до плану дій щодо членства (такий план узгоджується з державою, яка вийшла на стартову пряму до повноцінного членства в НАТО). Востаннє яскравим підтвердженням незмінності такої позиції блоку став виступ керівника неурядової організації «Американський комітет НАТО» Брюса Джексона в ефірі програми «Саме той» на Першому національному телеканалі. Україна не може розраховувати на рішення про просування до НАТО під час стамбульського саміту, який відбудеться у квітні, — такою була основна теза американського політолога.
Головна причина нинішнього відсторонення Альянсу від України, на думку Джексона, криється ніяк не у стані Збройних сил, повільному просуванні військової реформи («Україна добре проводить реформу, а міністр оборони Марчук прекрасно виконує свою роботу»), а в політичних тенденціях та орієнтирах. «Українська політика надзвичайно груба, як на європейські стандарти, — цитує Джексона інтернет-видання «Українська правда». — У Києві політика виглядає більш схожою на Туркменістан, аніж на Брюссель». Те, як пройдуть президентські вибори, чи будуть вони прозорими і демократичним, стане показником для європейського майбуття України, переконує американський експерт. Він нагадав, що Вашингтон пильно стежить за ситуацією в Україні та підготовкою до передвиборчої кампанії: «У найближчому часі другий заступник держсекретаря США пан Армітрадж приїде до Києва (візит відбудеться 25—26 березня. — Ред.), колишній секретар національної безпеки США Бжезинський, високі посадовці із сенату також вирішили подорожувати Україною. Я надзвичайно задоволений, що побачив таку конструктивну увагу Вашингтона в цей рік, надзвичайно важливий з точки зору виборів».
Щодо майбутнього саміту, то американський політолог радить поглядати на поведінку українського Президента в кулуарах, мовляв, стежити, як Кучма спілкуватиметься з іншими лідерами, як вони ставитимуться до нього. «Я думаю, це буде ключовий тест», — наче кмітливий психолог, резюмує пан Джексон. Не виключено, іронізує «Українська правда», що задля відсторонення Леоніда Кучми від Джорджа Буша та інших найповажніших лідерів країн-членів НАТО на стамбульському саміті, як і на празькому-2002, розсадку президентів буде здійснено за французьким алфавітом.
А між тим, НАТО не залишає Україну поза увагою, хоч і не пiдтримує спроб Києва до якнайтіснішого етапу співпраці з Альянсом. Так, 19 квітня з візитом до нас прибуде новий Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер, повідомили в МЗС України. «Значною мірою це буде ознайомчий візит, оскільки він буде першим візитом нового генсека в Україну», — цитує УНІАН заступника міністра закордонних справ Олега Шамшура. «Ознайомлення» пана Схеффера охопить усі ключові політичні фігури нашої держави — заплановано його зустрічі з Президентом Кучмою, Прем'єром Януковичем, міністром закордонних справ Грищенком та оборони — Марчуком.