Президент США Барак Обама позавчора ввечері у Вашингтоні виступив із програмною промовою на відкритті американсько–китайського економічного і стратегічного саміту, який має визначити головні напрями можливого співробітництва між США та Китаєм у довготерміновій перспективі. Обама назвав американсько–китайські взаємини визначальними для формування глобальних відносин у ХХІ столітті. Америка покладає на Китай великі сподівання щодо подолання фінансово–економічної кризи, оскільки китайські інвестиції у світову економіку можуть послабити наслідки економічного спаду та суттєво скоротити період рецесії. Обама також зазначив, що Китай не лише забезпечує значну частину світового імпорту, але одночасно є велетенським потенційним споживацьким ринком для товарів з усього світу, передусім зі США.
Іншими важливими напрямками співробітництва двох країн є боротьба з кліматичними змінами та поширенням ядерної зброї. Китай і США є найбільшими у світі споживачами енергоресурсів і, відповідно, найбільшими забруднювачами довкілля та лідерами за викидами в атмосферу парникових газів. Іншими викликами для світу в ХХІ столітті американський президент вважає тероризм, піратство, поширення захворювань. Чим тісніше дві великі світові країни будуть співробітничати, тим легше буде вирішувати їх. Суть свого бачення глобальних відносин у цьому столітті Обама виклав лаконічно: «Співпраця, а не конфронтація».
Незалежно від того, які адміністрації перебуватимуть при владі, обидві країни будуть пов’язані між собою. Наприклад, Китай є найбільшим торговельним партнером США у світі, і навпаки. Впродовж останніх років США інвестували в Китай більше, ніж у будь–яку іншу країну світу. Китай на цей час тримає валютних резервів на два трильйони доларів.