Чай вранішній, обідній і вечірній серйозно увійшов до нашого «порядку денного». Лікарі відзначають, що він не лише корисний для здоров'я, а навіть запобігає раку. Але чай можна пити не всім і не в будь-яких кількостях. При деяких показаннях його варто вживати рідко або й узагалі виключити з раціону. Так, наприклад, потрібно пам'ятати, що...
Вагітним жінкам краще утримуватися від чаю, тому що кофеїн, який у ньому міститься, може негативно вплинути на розвиток плоду. Часто доводиться чути, що оскільки в червоному чаї цього природного алкалоїда менше, то він майбутнім мамам не зашкодить. Але насправді червоний і зелений чаї за цим показником не дуже відрізняються від звичайного чорного. За даними японських дослідників, у п'яти чашках міцного чаю, випитих за день, міститься кількість кофеїну, здатна призвести до недостатності ваги у немовляти. Крім того, він викликає пришвидшення серцебиття і підсилює сечовипускання, що збільшує навантаження на серце та нирки, внаслідок чого збільшується ризик виникнення токсикозу.
Хворим на виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, а також просто тим, у кого підвищена кислотність у шлунку, теж не можна зловживати цим напоєм. Річ у тім, що у клітинах стінок шлунка міститься сполука фосфорної кислоти, яка врівноважує дію шлункової кислоти. А теофілін, який міститься у чаї, пригнічує функцію цієї сполуки. В результаті виникає надлишок шлункової кислоти, і це перешкоджає загоєнню виразок. Саме тому хворим на виразку шлунка не можна пити міцний чай, і якщо вже закортіло покуштувати цього напою, слід додавати молоко і цукор, які знижують активність теофіліну.
При атеросклерозі і важкій формі гіпертонії чай у невеликих кількостях можна пити, але в періоди загострення слід від нього відмовлятися. Через теофілін та кофеїн , які у ньому містяться, чай має властивість звужувати кровоносні судини, що при атеросклерозі може призвестидо утворення у мозку тромбів.
Хоча і є такі індивідууми, яким чашка міцного чаю допомагає заснути, при хронічному безсонні чай категорично протипоказаний. Він, навпаки, збуджує центральну нервову систему і головний мозок, пришвидшує пульс і кровотік, тому заснути після чашечки міцнуватого напою практично неможливо.
Незважаючи на наші глибокі переконання, що хворим на застуду та грип, у яких буває висока температура, треба пити багато міцного чаю, це неправда. Британські фармакологи недавно з'ясували, що чай тільки додає температури, а крім того, як уже зазначалося, він сечогінний, і тому знижує ефективність будь-яких жарознижувальних лікарських засобів.