Ця історія стала відома широкому загалу завдяки зверненню мешканців села Мшана Зборівського району Тернопільської області до депутата облради від ВО «Свобода» Сергія Демчишина. Люди з болем і обуренням поскаржились депутату, що рік тому на сільському цвинтарі відбувся незрозумілий акт загарбання могили українських Січових стрільців. Буквально за лічені години на ній, незважаючи на відповідну табличку, з’явилася кам’яна плита з написом, що там нібито поховані... бійці лейб–гвардії Преображенського полку російської армії, які загинули в 1917 році.
Як виявилось під час депутатського розслідування, це був зовсім не чийсь дурний жарт, а офіційна акція за участю консула–радника Генерального консульства Російської Федерації у Львові Авраама Вранческу та представників місцевої влади — райдержадміністрації, районної та сільської рад. До того ж, як повідомили «УМ» у прес–службі тернопільської «Свободи», напередодні протиправного встановлення згаданої плити з місця захоронення чомусь зник Державний прапор України.
І в мешканців села, і в історично–довідковій літературі достатньо доказів, що під великим дерев’яним хрестом поховані зовсім не солдати російської армії (дуже ймовірно, що їхні останки справді покояться у мшанецькій землі, але вже точно не в повстанській могилі), а п’ять бійців Сокальської бригади УГА, які загинули в червні 1919 року, і один воїн УПА, котрий віддав життя за Україну в 1945–му. Однак могилу все–таки загарбали! Аж після відповідного депутатського звернення до керівництва місцевої влади та громадських слухань, проведених «свободівцями» у Мшані, справедливість восторжествувала, і «загарбницьку» плиту демонтували. Посадовці, які минулоріч дозволили такий аморальний і антидержавний акт, та історики–науковці, які начебто просто помилилися, привселюдно вибачилися перед громадою села.
ДО РЕЧІ...
У ніч на 16 липня стався інцидент із пам’ятником Леніну в райцентрі Червоноармійськ на Житомирщині. Як повідомила прес–служба Головного управління Міністерства з питань надзвичайних ситуацій у Житомирській області, невідомі одягнули на голову «вождя пролетаріату» автомобільні шини і підпалили їх. Гранітний Ленін не постраждав, лише вкрився кіптявою, однак міліція розшукує хуліганів, аби покарати.