Україна знову понесла криваві втрати в «гарячих точках». Цього разу в Афганістані, але не серед військових, а з числа цивільних фахівців. Позавчора близько восьмої ранку в південній афганській провінції Гельмунд, коли вертоліт Мі–26 молдавської компанії Pecotox Air, на борту якого було шестеро громадян України, вже підлітав до майданчика міста Сангін, його було збито. Спочатку міжнародні ЗМІ повідомляли, що гвинтокрил збили ракетою, втім, пізніше з’ясували, що у хвостову балку МІ–26 невідомий терорист поцілив звичайною ручною гранатою. За попередніми даними, терорист загинув під уламками гвинтокрила.
Як повідомляє прес–служба Державної адміністрації цивільної авіації (ДАЦА) Молдавії, вертоліт пілотували молдавські льотчики й використовували в рамках гуманітарної місії під егідою об’єднаних сил в Афганістані. За словами голови авіакомпанії Pecotox Air Леоніда Токаренка, екіпаж вилетів з НАТОвської бази «Кемп Бастіон» із гуманітарним вантажем — продовольством та водою. Молдовська преса повідомляє, що збитий Мі–26 був у хорошому технічному стані, адже останню його перевірку було проведено 12 липня у присутності двох молдовських інспекторів. Мовляв, про технічні несправності однозначно не йдеться.
Спочатку було не зрозуміло, які саме українці загинули — з числа українського миротворчого контингенту (який в Афганістані складається лише з десяти осіб — двох лікарів та восьми офіцерів) чи з числа цивільних вільнонайманих працівників. Також ішлося про те, що загинуло п’ятеро українців, а шостий зник безвісти. У коментарях багатьом ЗМІ пан Токаренко також не зміг чітко сказати, хто саме загинув, але був переконаний, що це не миротворці, а цивільні громадяни України. Голова авіакомпанії готовий узяти всі витрати з транспортування тіл загиблих в Україну.
У військовому відомстві України «УМ» лаконічно зазначили, що всі українські миротворці продовжують успішно нести службу в афганській провінції Гор — розміновують дороги та злітні смуги, надають медичну допомогу місцевим мешканцям тощо. Натомість у вітчизняному МЗС спромоглися лише вчора офіційно підтвердити загибель у провінції Гельмунд шістьох цивільних українців — членів екіпажу. Як повідомила прес–служба МЗС, за інформацією Посольства України в Туркменістані (за сумісництвом — і в Кабулі), військове командування Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані (МССБ) офіційно підтвердило, що збитий гелікоптер використовувався на контрактній основі у рамках гуманітарної місії під егідою МССБ. Розслідування інциденту триває, а МЗС України тримає зазначену справу на особливому контролі. Утім на момент здачі номера до друку не були відомі прізвища загиблих співвітчизників.
Варто зазначити, що в районі, де було збито гелікоптер, триває так звана «зачистка» — операція морської піхоти США проти талібів, яка є наймасштабнішою за останні вісім років.
А ТИМ ЧАСОМ...
Президент України Віктор Ющенко висловив співчуття рідним і близьким шести громадян України — екіпажу гелікоптера Мі–26, які загинули в Афганістані 14 липня 2009 року. «Схиляю голову перед безвинно вбитими українцями. Болісно усвідомлювати, що наші співвітчизники, ваші рідні та близькі, які виконували благородну гуманітарну місію в Афганістані, стали мішенню зла і нетерпимості», — йдеться у співчутті глави держави. Президент також закликав військове командування Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані, яке орендувало гелікоптер з українським екіпажем, провести розслідування та вжити всіх можливих заходів задля збереження людських життів у цьому регіоні.