Міністр охорони здоров’я Василь Князевич шкодує, що українцям доведеться знищити понад дев’ять мільйонів доз гуманітарної вакцини КаКа — препарату, який міг би повністю вирішити проблему з поширенням кору та краснухи на території нашої країни. Тому, як повідомляє «Кореспондент», МОЗ розмовлятиме з Генпрокуратурою щодо зняття заборони на використання цієї вакцини. Щоб кожен, хто захоче, міг провести вакцинацію безкоштовним препаратом. Міністр запевнив, що вакцина не пов’язана із загибеллю краматорського школяра у травні 2008 року, і додав: у людей має бути право на добровільну вакцинацію.
Як нагадує прес–служба МОЗ України, до проведення позапланової імунізації проти кору та краснухи державу спонукало два фактори: спалахи згаданих захворювань у 2005—2006 роках та зобов’язання України щодо елімінації кору та краснухи. В Україні щороку реєструють понад 15 тисяч хворих на краснуху, а в 2005—2006 роках на кір хворіли близько 46 тисяч українців (83% усіх випадків у Європі). Як розповів «УМ» дитячий лікар–інфекціоніст Сергій Бровченко, через це держава і вирішила зробити уколи КаКа дев’яти мільйонам українців віком від 15 до 29 років — групі населення, яка не мала стійкого імунітету до цих двох інфекцій та найбільше ризикувала стати джерелом масштабної епідемії. А після загибелі хлопця з Краматорська (невдовзі після щеплення) Генпрокуратура заборонила проведення додаткової кампанії з імунізації. Планові ж щеплення дітей проти кору й краснухи (у 12 місяців, у шість років — для всіх, і в 15 років проти краснухи — для дівчаток, як це рекомендує Національний календар профілактичних щеплень) ніхто не скасовував. За словами Сергія Бровченка, і торік, і місяць тому, і сьогодні поліклініки приймають малят на планову вакцинацію — якісними перевіреними препаратами.
Щоправда, як розповіла «УМ» киянка Оксана, на ту вакцину проти кору, краснухи й паротиту, яку сьогодні вводять 12–місячним малюкам, теж є нарікання. «Місяць тому синочку зробили цей укол, — каже Оксана. — Я, знаючи про скандальну історію зі щепленнями, запитала в медсестри, чи якісна вакцина. Медсестра відповіла, що вона давно працює з препаратом, і в дітей ніколи не було жодних побічних реакцій. Ми спокійно пішли додому, на другий день справді все було гаразд. А десь через тиждень у дитини несподівано підскочила температура — аж до 39,5 градуса! При цьому не було ні нежитю, ні кашлю, яка причина — невідомо. Злякалися страшенно... Добре хоч жарознижувальні ліки подіяли швидко. Ми не пов’язали цей факт зі щепленням. А нещодавно привели сина на плановий огляд до невропатолога, так лікар розповіла, що реакція на це щеплення (переважно у вигляді високої температури) може з’явитися навіть через вісім–десять днів після уколу. А медсестра нам цього не сказала...»