Президент України Віктор Ющенко підписав зміни до українського законодавства, які стосуються погодинної оплати праці. Відповідно Кабінет Міністрів мусить у двомісячний термін із дня опублікування цього закону розробити та затвердити механізм визначення та виплати мінімальної заробітної плати в погодинному розмірі.
Фахівці кажуть, що вартість однієї робочої години — така ж важлива, як і мінімальна заробітна плата. Саме її має брати за основу роботодавець, який нараховує платню. Нововведення насамперед захистить тих, хто працює на умовах неповного робочого часу, на тимчасових, разових, ремонтно–будівельних, транспортних роботах, на роботах із ремонту та обслуговування обладнання тощо. Погодинний графік підійде також для жінок із малолітніми дітьми, молоді, яка поєднує роботу з навчанням, інвалідів.
Вартість однієї відпрацьованої години пропонується визначати, виходячи з місячного розміру мінімальної заробітної плати та середньомісячної тривалості робочого часу (приблизно 160 годин). Якщо остання зарплата сьогодні становить 630 гривень, то одна година відповідно коштуватиме близько чотирьох гривень. Й оплачувати кожну відпрацьовану годину роботодавець має не нижче цієї орієнтовної суми (втім, її реальний розмір, як уже зазначалося, має встановити уряд). Досі кожен роботодавець оплачував годину роботи на власний розсуд. Приміром, практика погодинної оплати праці існує для працівників супермаркетів. Тут година роботи сьогодні коштує приблизно 10 гривень. При цьому люди працюють по 12—14 годин щодня, аби «набігла» якась пристойна сума. Чи не спонукає це роботодавців платити ще менше? Фахівці кажуть, що цього не варто боятися, адже й мінімальну зарплату сьогодні рідко хто отримує.
Підписані Президентом зміни наберуть чинності з 1 січня 2010 року.