«Раптовий викид вугілля під час здійснення робіт у зоні високої напруги гірничого масиву та геологічного порушення, ведення яких у цей час тут було заборонено», — такий висновок про причини аварії на донецькій шахті імені Скочинського зробила комісія експертів. Підземна трагедія на вугільному підприємстві сталася 6 червня на глибині 1250 метрів. 36 гірників зуміли вийти з небезпечної зони, піднялися на поверхню і були госпіталізовані (троє у важкому стані). Тіла 13 загиблих шахтарів розшукували й відкопували в аварійних виробках упродовж тривалого часу.
Відразу після аварії, попри вже традиційне нарікання на підступність глибини і природне походження лиха, з’явилися підстави вважати, що цього разу не обійшлося без так званого людського фактора. Зокрема в територіальному управлінні Держгірпромнагляду України в Донецькій області повідомили: напередодні аварії через низку виявлених порушень ведення гірничих робіт на аварійній дільниці заборонили. Також фахівці зробили висновок: відповідні служби вугільного підприємства проігнорували показники приладів, які напередодні викиду фіксували підвищене виділення метану. Отож тепер комісія вже назвала довгий список посадових осіб, які несуть відповідальність за допущення аварії 1–ї категорії. У ньому — директор шахти імені Скочинського, головний інженер та виконувач обов’язків головного інженера, заступники директора з охорони праці та з виробництва, технічний директор ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», заступник генерального директора «ДВЕК» з охорони праці та надзвичайних ситуацій, начальник виробничої служби шахти, начальник та гірничий майстер дільниці №2. Причому комісія рекомендує звільнити з посад тільки заступника директора шахти з охорони праці, начальника виробничої служби та начальника дільниці й гірничого майстра.
Також експерти пропонують свої рекомендації, спрямовані на удосконалення технологічної та вентиляційної схем відпрацювання вугільних пластів на кілометровій глибині. Серед таких є й обмеження просування очисних вибоїв до 30 метрів за місяць, що дозволить зменшити ризик небезпечної концентрації метану у виробках. А ще комісія зобов’язала Мінвуглепром продовжити фінансування роботи галузевих інститутів із проблем боротьби з газодинамічними явищами та, врешті–решт, забезпечити гірників індивідуальними сигналізаторами, з’єднаними з ліхтарями на касках.
Як відомо, відразу після аварії за фактом загибелі людей тутешня прокуратура порушила карну справу. Але поки ніхто із членів родин загиблих гірників не вірить, що бодай один із посадовців, причетних до виникнення аварії, опиниться за ґратами.