«Змінити гасло «Україна для українців»
— Яким мав би бути висновок з досвіду УГВР для сьогодення України?
— Хтось каже: незалежність України впала з неба. Але ж скільки було пролито крові століттями перед тим. Сталін вимордував цвіт українського народу — самих лише письменників понад 600. Вони були за червону, радянську, але ж Україну. Микола Хвильовий був за комуну, але за українську. А після війни були шістдесятники, дисиденти. То все — база Української держави, за яку загинули мільйони людей. Їх подолали збройно, але вони не здалися. УГВР не капітулювала. До речі, вона не починала Україну «з себе». В Універсалі йдеться, що УГВР продовжує традицію Центральної Ради.
У тому парламенті були представлені найрізноманітніші політичні групи. Президентом вибрали Кирила Осьмака з Полтавщини, членами були Іван Вовчук з Нікополя, Йосип Позичанюк, колишній комсомолець із Києва, Василь Потішко, колишній член Центральної Ради, есер. Вели переговори з тодішнім лідером мельниківців Олегом Ольжичем. Якби його не арештувало гестапо у Львові — він приєднався б до УГВР.
До речі, я був у Києві в жовтні 1941 року, зустрічався з Оленою Телігою, Іваном Рогачем. Провідник бандерівців Дмитро Мирон послав мене на переговори з мельниківцями, мовляв, потрібно співпрацювати, бо німці нас б’ють, а ми ще й між собою воюємо. Бандерівці були тоді в підпіллі, а мельниківці — офіційно визнані німцями як українська адміністрація.
— Тобто мельниківці були колаборантами...
— Так. Але ми також були колаборантами. Німці з часом самі примусили нас воювати з ними. Ми намагалися використовувати колаборацію для своїх цілей і проголосили 30 червня 1941 року, що хочемо бути самостійною державою в рамках нової Європи. Німці то збагнули, і 15 вересня 1941 року прийшов наказ із Берліна: арештовувати бандерівців, де б вони не були. У Києві, Дніпропетровську, Кривому Розі, Берліні, Відні, Гданську, Львові. Якби німці того не зробили — я і вмер би колаборантом. Ми на Донбасі ще в 1942 році почали пояснювати людям, що ОУН — то є організація українського народу, а не націоналістів, адже радянська пропаганда стимулювала огиду до «буржуазного націоналізму». Ми казали, що всі жителі України, без огляду на їхнє етнічне походження, є рівноправними громадянами. Інакше ми провокували б націю на внутрішню боротьбу — ніби не досить того, що проти українців ідуть нацисти й більшовики.
Східна Україна нас багато чому навчила. ОУН Коновальця, Мельника, Бандери була тоталітарною, диктаторською партією. Коли Бандера пішов у тюрму, керівництво передали Миколі Лебедю, що мав ті ж диктаторські погляди. У 1943 році на конференції ОУН делегат із Дніпропетровська Омелян Лобуш закликав змінити думання і викинути гасло «Україна для українців». Лебедь хотів позбавити його права голосу. Більшість учасників конференції не погодилася. Скликали ІІІ Надзвичайний збір, змінили програму на демократичну й обрали новий провід. Тому й було створено УГВР.
«Навіщо Варшаві співпрацювати з різунами!»
— Москва продовжує пропаганду, підфальшовує документи, замовляє купу статей, книжок, «документальних» фільмів і телепередач, що дискредитують визвольний рух українців і саму ідею української державності. Чи вистачає в Україні сьогодні контрпропаганди?
— Вважаю, що слово «контрпропаганда» — некоректне. Воно означає «брехня на брехню». Адже пропаганда — то брехня. А ми маємо просто розкривати правду, вести правильну інформативну роботу.
— Українська держава сьогодні дає можливості для такої роботи. Президент видав відповідні укази, архіви все більш доступні, в тюрму за дослідження не садять. Тільки бери і працюй...
— Президент також багато робить, щоб визнати на державному рівні Українську повстанську армію, але парламент не може назбирати 226 голосів. До того ж не всі розуміють тонкощі визначень. Дехто пропонує визнати УПА воюючою стороною. То неможливо. Бо воююча сторона — це Англія, Америка, СРСР. Варто визнати, що УПА воювала за визволення України і за самостійну державу.
Також через брак інформаційної роботи суспільство досі не орієнтується, що таке НАТО. Я в інтернеті читаю провідні українські часописи — «Україну молоду», «Дзеркало тижня», «День», «Високий замок». Зазначається, що лише 40 відсотків українців — за те, щоб Україна належала до НАТО. У роки «холодної війни» людей навчили, що «НАТО хоче війни», і справді, Альянс тоді готувався до воєнних дій з більшовизмом, що планував завоювати світ. Але людям досі не пояснили, що НАТО зараз — не те, що про нього писали радянські газети. Крім того, є чужа структура, яка використовує безлад у державі і платить великі гроші, щоб підтримувати в нашій країні атмосферу бунту.
Я вже давно звернув увагу на такі організації, як УНА–УНСО. Ще на початку 1990–х я побував на їхній нараді. А потім говорив про це з Михайлом Горинем, а він каже: «Ми підозрюємо, що то є агенти чужої спецслужби». Вважаю, що українська влада має обов’язок брати під контроль авантюрників, які хочуть збурювати громадське життя.
«Добре руйнуєте, але не вмієте будувати...»
— У роки Другої світової війни гасло «Україна для українців» на Галичині сприймалося як норма, але Схід виявився більш «просунутим», по–громадянськи зрілим.
— Так, підпілля Східної України спричинило ІІІ Надзвичайний збір ОУН. А Лебедь до кінця життя не погодився на це. Тому його звільнили з посади.
— Чи можна сказати, що Микола Лебедь був провокатором, «купленим Москвою»?
— Ні!
— Тобто не всіх екстремістів «тренує» Кремль, є і «вроджені»?..
— Ми всі були екстремістами. Боротьба в підпіллі на Східній Україні навчила нас відректися від радикального націоналізму. Я плакав, коли на Донбасі мені сказали: «Ми вам, галичанам, віримо, допомагаємо, але як вибудуємо самостійну Україну, то вас до влади не допустимо». Чому? «Бо ви добре руйнуєте, але не вмієте будувати».
— Виходить, і сьогодні в нас ніякої суспільної еволюції не відбулося? Як і 65 років тому, є галасливі екстремісти і є малопомітні, творчо–будівничі сили...
— Та ж проблема: брак інформації. На жаль, навіть в УПА мало хто знав, чому відбулася зміна керівництва ОУН. Умови були складні і не було змоги всім членам пояснити її причини. Аналітики, очевидці й ідеологи змін, майже всі загинули. Ті, які вийшли з концтаборів, не пройшли тієї еволюції, що ми, вони переважно продовжували тоталітарну програму. У 1948 році на так званій Міттенвальдській конференції в ОУН знову стався розкол: закордонне представництво УГВР та «крайовики», що прийшли з України, і ті, що вийшли з концтаборів, на чолі з Бандерою і Стецьком. Ми називалися угавеерівці (демократи), а ті — бандерівці (тоталітарники). Внутрішня боротьба була сильна. У 1990 році в Україну повернулися ті, що стояли на тоталітарній платформі. І сьогодні люди, які називають себе бандерівцями і мельниківцями, сповідують ідеологію, що була усунена з програми ОУН ще в 1943 році. Але їх не можна й порівнювати з УНА–УНСО, «Свободою» і «Братством». Просто в них така програма...
ДОСЬЄ «УМ»
Євген Стахів
Народився 1918 року в Перемишлі (нині Польща).
Закінчив Перемишльську українськомовну гімназію. Навчався у Львівській політехніці. З осені 1938 року — в Карпатській Україні, у березні 1939 року в Хусті захищав Карпатську Україну від угорських окупантів. У роки війни організовував підпілля ОУН(б) на Донбасі.
У 1944 році емігрував на Захід. Нині мешкає в Нью–Йорку.
Голова Закордонного середовища УГВР.
Має трьох дітей.
Нагороджений орденами «За заслуги» та Ярослава Мудрого.
ВШАНУВАННЯ
Програма святкувань 65–ї річниці УГВР на Львівщині, 10 — 12 липня
10 липня:
Львів — «круглий стіл» «Історичне значення створення та діяльності УГВР».
12 липня:
с. Стрілки, Старосамбірський р–н — панахида за загиблими воїнами УПА біля Пантеону Слави.
Самбір — вшанування Степана Стебельського («Хріна»), командира сотні УПА, згодом тактичного відтинка УПА «Маківка».
с. Чуква — огляд експозиції Музею визвольних змагань у Народному домі.
с. Звір, братська могила — молебень за загиблими борцями за волю України.
с. Сприня, спортивно–оздоровчий табір «Прикарпаття» ім. Кирила Осьмака — урочисте віче з нагоди 65–ї річниці УГВР: збір ветеранів УПА з різних регіонів України, представників влади, діаспори, молодіжних організацій; відкриття монумента; святковий концерт.