До дня святих апостолів Петра і Павла люди готуються, як до великого свята: білять хати, прибирають подвір’я і оселі. Зранку побожні християни святково вдягаються і йдуть до церкви. Саме цього дня закінчується Петрів піст, який розпочався ще 27 травня. По понеділках, середах і п’ятницях не можна було вживати рибу, масло й вино. Тож на Петра і Павла з’явилась традиція пригощати близьких рибою.
За народними прикметами, цього дня також визначають, яким буде врожай. Адже в день святих апостолів, 12 липня, по всій «материковій» Україні, окрім Криму і Півдня, починаються жнива. Якщо погода буде доброю, то й врожай видасться багатим.
На другий день після Петра і Павла свято триває: люди відзначають Петрового батька, а на Слобожанщині колись у цей день різали трьох півників і варили борщ у трьох горнятах — «три борщі, бо святий Петро три рази відрікався від Христа».
І справді, незважаючи на свою любов до Ісуса Христа, спершу простий рибак, а згодом один із дванадцяти учнів Спасителя, апостол Петро через свою людську неміч тричі відрікся від Учителя. Згодом він розкаявся і одержав прощення, і саме йому, першому серед апостолів, після свого воскресіння явився Господь. Святий Павло ж був повною протилежністю апостола Петра — він не був знайомий з Ісусом і ненавидів перших християн, оскільки був відданий іудейській вірі. Але згодом, прийнявши хрещення, почав проповідувати вчення Христове. Обидва апостоли прийняли мученицьку смерть за проповідницьку діяльність в один день 67 року нашої ери.