Оголошений в області Рік духовності скептично налашовані донеччани чомусь відразу назвали «битвою за духовність». А яка битва без жертв? Отож однією з таких уже стала виставка воскових фігур «За межею реальності», яку закрили через кілька днів після відкриття.
Запропоновану «Виставковим домом Санкт-Петербурга» виставку Донецький обласний художній музей вніс у свій план роботи, до речі, затверджений в Управлінні культури облдержадміністрації ще наприкінці минулого року. І нікому тоді й на думку не спадало відшукати в цьому якусь крамолу. Тим більше що свого часу ця ж виставка експонувалася в художніх та історичних музеях Дніпропетровська, Харкова, Луганська, Чернівців, Кам'янця-Подільського, Феодосії. А вже в цьому році з експозицією мали можливість ознайомитись і мешканці одного з міст області — Маріуполя.
Усі три розділи виставки: герої популярного фантастичного роману «Гаррі Поттер», аномалії людського тіла і мікропрепарати (аналоги експонатів з Національного музею «Кунсткамера Петра I») — викликали зацікавленість і серед мешканців Донецька та гостей міста. Однак відкрита в обласному художньому музеї 9 березня виставка вже через три дні закрилася після усного розпорядженням заступника голови облдержадміністрації Володимира Демидка. А співробітникам музею пояснили, що таке рішення з'явилося після листів громадян, які засуджують «бездуховну», «аморальну» і навіть «сатанинську» виставку.
Директор обласного художнього музею, заслужений працівник культури України Віктор Шитіков поки відмовляється коментувати ситуацію. У досить пригніченому стані перебувають також інші співробітники музею, яких усе-таки вдалося розговорити кореспонденту «УМ».
— За ті дні, що встигла попрацювати виставка, — розповідає заступник директора музею з наукової роботи Марина Третякова, — не доводилось чути жодних нарікань з боку відвідувачів. Ні письмових, ні усних. Навпаки, спостерігався величезний глядацький інтерес, бо колективні заявки від трудових колективів та студентів продовжують надходити досі. А саме закриття ми сприймаємо як якесь непорозуміння. Тим більше що подібна виставка минулого року вже експонувалася в Донецьку — в обласному краєзнавчому музеї, і ніхто тоді не називав її аморальною та бездуховною.
Працівники художнього музею вже висловили свою позицію стосовно закриття виставки в колективному листі голові Донецької облдерж-адмiнiстрацiї Анатолію Близнюку та начальнику Управління культури Валерію Стасевичу. Адже вони переконані, що експозиція анітрохи не ображає людську гідність у духовному та фізичному плані, а має пізнавальний і навіть виховний характер.
— Хіба у наших дітей зараз багато можливостей поїхати до Києва, де більше сотні років діє медичний музей зі схожими експонатами? — риторично запитує старший науковий співробітник музею Валентина Козловська. — А тут у них нарешті з'явилася можливість розширити свої пізнання. Виставка не випадково планувалася в березні-квітні — у період шкільних канікул, коли дітям щось треба запропонувати пізнавальне і відірвати їх від комп'ютерних ігор та телеекрана, де насильства, жорстокості та аморальності й справді — хоч греблю гати...
А ще у своєму зверненні до керівників області співробітники музею наголошують, що, відкриваючи виставку воскових фігур у окремому залі, вони не віддали жодного метра експозиційної площі, на якій діє постійна експозиція. Зараз тут до послуг відвідувачів виставки «Шевченківськими місцями (відкрита до 190-річчя з дня народження Кобзаря)», «Малюнок ХIХ—ХХ століття. Росія, Україна». Готується до відкриття виставка з фондів музею «Герої М.В.Гоголя в ілюстраціях художників-графіків ХIХ—ХХ століття».
У чому саме побачили «крамолу» високопосадові борці з бездуховністю, поки розтлумачити ніхто не береться. Щоправда, промінчик надії таки з'явився після обіцянки на зустрічі з журналістами глави облдержадміністрації Анатолія Близнюка створити компетентну комісію, яка й зробить свої висновки і ухвалить відповідне рішення. Працівники музею теж наполягають, аби виставку «За межею реальності» кваліфікували історики, мистецтвознавці, медики, психологи. Хоча в такому випадку, погодьтеся, донецькі градоначальники протиставляють себе своїм колегам з тих міст України, де ніхто не розгледів сатанізму.
У ТОВ «Виставковий дім Санкт-Петербурга» вже відреагували на перипетії навколо виставки. В музей прийшов факс, у якому російські партнери висловлюють стурбованість стосовно ситуації. Отож зусилля окремих ревних борців з сатанізмом уже переступили за межі області.