Таку заяву на минулому тижні зробив голова Українського юридичного товариства Олег Березок. За його словами, ІІІ Всеукраїнський з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів і наукових установ, який обрав народних депутатів із неоднозначною репутацією — Сергія Ківалова та Андрія Портнова, а також голову Центрвиборчкому Володимира Шаповала членами Вищої ради юстиції, було скликано в Одесі місяць тому (30 травня 2009 року) з численними порушеннями.
«З’їзд проводила приватна організація — Рада юридичних вищих навчальних закладів і наукових організацій, — зазначає пан Березюк. — Оскільки це приватна організація, то за своєю правовою природою і статусом вона не може виконувати організаційну функцію з реалізації конституційних повноважень щодо формування такого державного органу, як Вища рада юстиції».
В Українському юридичному товаристві додають, що на з’їзд не були запрошені провідні українські юридичні виші, зокрема Київський національний університет імені Шевченка, юридичний факультет Львівського університету, Харківська юридична академія. За словами Олега Березюка, саме це стало причиною звернення Українського юридичного товариства до Голови Верховної Ради Володимира Литвина з проханням не приводити до присяги обраних на цьому з’їзді членів ВРЮ. Але звернення юристів спікер проігнорував, і вже 11 червня Портнова, Ківалова та Шаповала було приведено до присяги. Хоча через сумнівність чистоти процедури їхнього обрання чимало правників не виключають судових позовів і звернень із цього приводу.
Натомість член Вищої ради юстиції Володимир Колісниченко й академік Віктор Басай, навпаки, переконані, що з’їзд в Одесі проходив на законних підставах, а його організація відбувалася на підставі ініціатив 27 обласних і міських конференцій, кожна з яких була представлена делегацією, що складається з провідних учених–юристів — ректорів, деканів, академіків і професорів України. Мовляв, усі ВНЗ, які хотіли взяти участь у конференціях, що передували з’їзду, зробили це.
Нагадаємо, що Вища рада юстиції складається з двадцяти членів, з яких три обирають на з’їзді представників юридичних вишів. Новообрані члени ВРЮ повинні у двомісячний термін із моменту обрання прийняти присягу у Верховній Раді України. Натомість у випадку зі спірним обранням Портнова, Ківалова та Шаповала парламент аж занадто поспішав — їх привели до присяги менш ніж за два тижні.