Неофіційно можна стверджувати, що упродовж останніх місяців у водоймах запорізького Придніпров’я різко знизилася популяція... жаб. З тієї оказії, що один надто підприємливий мешканець обласного центру зі смерті зелених крякавок мав непоганий зиск. Експертизою вже встановлено, що він вилучав жаб’ячу ікру, додавав до неї білкову масу штучного походження і забарвлював усе це місиво у червоний колір. Вважав себе, ймовірно, послідовником французької кухні: якщо в «якомусь Парижі», мовляв, масово смакують жаб’ячі лапки, то менш вибагливим відпочивальникам із країн СНД й ікра скрекотушок підійде!..
Розфасувавши «делікатес по–французьки» у півлітрові баночки, молодик мчав на залізничний вокзал «Запоріжжя–1». Своєю пропозицією на пероні атакував зазвичай потяги, що прямували до Криму. Ходив, визираючи потенційних покупців, аби тихцем запропонувати баночку червоної ікри: за таку, мовляв, «кляті кримчаки» з вас, відпочивальників, у Ялті чи деінде на ПБК сім шкур здеруть!..
Просив по півтисячі за півлітра, транзитні ж пасажири інколи розплачувалися і стодоларовими купюрами (курс валют підказував росіянам сам продавець). Сумніви клієнтів зникали остаточно по тому, як аферист пред’являв сертифікат якості — такий же, ясна річ, фальшивий, як і власне «делікатес».
Надто довірливі й обдурені покупці одержували гарантію розладу кишково–шлункового тракту, а шулер матиме справу із правосуддям: під час збуту чергової банки «ікри» його затримали співробітники транспортної прокуратури, повідомив «УМ» начальник лінійної міліції на Придніпровській залізниці Віталій Шарапа. Якщо суд таки відбудеться, то упродовж п’яти років жаби запорізького Подніпров’я зможуть квакати без проблем.