Попри те, що 300 років тому під Полтавою «генеральна баталія» між арміями російського царя Петра І та шведського короля Карла ХІІ і «примкнулим» до нього військом Івана Мазепи відбулася 27 червня за старим стилем, тобто майже на два тижні пізніше, міський оргкомітет призначив головні урочистості з відзначення історичної події саме на цей день. Почнуться вони вже зранку покладенням квітів до пам’ятників, пов’язаних із битвою, а також урочистою літургією й передзвонами у храмах міста. Ближче до обідньої пори офіційні урочистості перемістяться на поле битви, що на околиці Полтави. Спершу тут відкриють і освятять новозбудовану Ротонду пам’яті полеглих учасників баталії. Спорудили її у вигляді увінчаної позолоченим хрестом відкритої каплички з невеликою кам’яною колоною посередині, на маківці якої «вгніздилися» голуби миру, та діючим дзвоном. На кожній із трьох основ цієї споруди — мозаїчні зображення державних прапорів України, Росії та Швеції, під якими трьома відповідними мовами викарбувано однаковісінький текст: «Час лікує рани. Вічна пам’ять хоробрим воїнам, які загинули під час Полтавської битви 27 червня 1709 року».
Потому на території музейного заповідника, а точніше — тієї його більш ніж 40–гектарної частини, яку лише кілька місяців тому «визволили з полону» колишньої військової частини, почне працювати містечко майстрів. Звідти прибрали високий кам’яний паркан, старі дерева й будівлі, численні огорожі з колючим дротом, а площу розрівняли, зробили на ній пішохідну доріжку, обсадивши молоденькими деревцями, упорядкували підходи до кам’яних обелісків на умовних місцях колишніх російських редутів — усе те, власне, й відкрило поле битви для споглядання та екскурсій. Саме тут під вечір — з 18–ї — почнеться театралізоване дійство «Полтава–2009».
Спершу оргкомітет планував провести його у формі військово–історичного фестивалю з костюмованим «відтворенням» епізодів баталії. Але після категоричних протестів проти подібних шоу на місці трагічної для України події від «реконструкції» нібито відмовилися. Тож міська влада пообіцяла тільки яскраве одногодинне видовище за участю професійних артистів і «потішних» загонів українських козаків. Декорацією для нього стане відновлений «у первісному вигляді» редут російського війська. Його «відновлення» полягало в тому, що по периметру квадрата поблизу кам’яного обеліска насипали кількаметровий земляний вал, зміцнивши його зсередини дерев’яними колодами, а зовні «обнесли» глибоким ровом. Неподалік уже встановили навіть імпровізовані трибуни для глядачів.
Сьогодні з 11 до 12 години біля пам’ятника Українським загиблим козакам у центрі Полтави відбудеться громадянська панахида за полеглими у битві «мазепинцями». Потім її учасники пройдуть жалобною ходою через усе місто — до кам’яного пам’ятного хреста тим же таки козакам — соратникам Івана Мазепи, встановленого громадськістю поблизу православної каплиці на вулиці Зіньківській. А оскільки кінцевий пункт цього маршруту досить близький до «епіцентру» поля Полтавської битви, де відбуватимуться головні урочистості, то є побоювання, чи не вихлюпнуться дискусії між новітніми «мазепинцями» і , скажімо, представниками російського «донського» козацтва та інших шовіністичних організацій, які також пообіцяли завітати сюди, в якісь локальні сутички. Щоправда, правоохоронці запевняють: контролюватимуть ситуацію і достатньо жорстко припинятимуть будь–які спроби провокацій.
До 10 липня — дати битви за новим стилем — ювілейні заходи триватимуть практично щодня. Серед патронованих мерією імпрез найпомітнішою стала відкрита позавчора міжнародна виставка «Мистецтво замість гармат» за участю художників і скульпторів з України, Росії та Швеції.
Зрештою, до відзначення 300–річчя битви у Полтаві по–своєму готувалися, здається, всі. Чи не найоригінальніше — працівники місцевого лікеро–горілчаного заводу, які саме до цієї дати випустили нову горілку «Полтавська битва», вперше «настоявши» її на справжньому... полину. Як пояснив власкору «УМ» директор заводу Володимир Псєха, спеціально для того, щоб представники всіх країн, які її скуштують, відчули гіркоту втрат і таки забули минулі образи, примирилися. А задля більшої «наочності» цю горілку почали розливати ще й в ексклюзивні фарфорові пляшки, які є скульптурними фігурками Івана Мазепи, Петра І і Карла ХІІ. Горілку вже продегустував автор цих рядків. І переконався, що вона справді з легкою «гірчинкою». А головне — не така шкідлива, як бром, без якого нелегко читати літопис Полтавської битви. Тож — будьмо, панове українці!
АКЦІЯ
Найбільший прапор знадобиться
Сьогодні близько 17.00 на полі Полтавської битви буде розгорнуто найбільший у світі Державний прапор України площею понад 1750 квадратних метрів — Українська народна партія запрошує стати під знамено всіх патріотів. «Таким чином ми відзначаємо річницю Полтавської битви, що була програна українцями, але стала однією з тих цеглинок, що заклала фундамент нашої незалежності, чого, власне, й прагнув і про що мріяв Іван Мазепа», — розповів «УМ» заступник голови Полтавської обласної організації Української народної партії Сергій Антонюк.