Ціни на вітчизняних автозаправках знову «затанцювали». Так, «дев’яностоп’ятим» у столиці можна заправитися і за 6,15, і за 6,95. Така маржа плюс стрибкоподібне подорожчання можуть свідчити щонайменше про розрегульованість цього ринку. Щонайбільше — про спекуляцію.
Трейдери, які, як відомо, при падінні нафтових цін чомусь не квапляться знижувати вартість бензину, нині апелюють винятково до законів ринку. Аргументи наводять серйозні. Скажімо, з 9 травня по 11 червня у порту Новоросійська барель нафти подорожчав з 54,2 до 70,5 долара, а гуртові ціни на європейських біржах зросли з 580 до 708 доларів за тонну. До того ж Росія як країна–експортер при подорожчанні підняла ставку вивізного мита — на 60 доларів за тонну.
На бік нафтотрейдерів стало і галузеве міністерство. Міністр палива та енергетики Юрій Продан вважає — ситуація на бензозаправках повністю відповідає тенденціям світового ринку. І жодних нюансів! Тим часом вітчизняний Антимонопольний комітет частину відповідальності за подорожчання бензину поклав саме на це міністерство. Мовляв, значний вплив на ситуацію мають так звані цінові коридори, що їх розробляє експертно–аналітична група при енергетичному відомстві. Якщо на першу декаду червня «коридор» передбачав 6,50 гривні за літр високооктанового пального, то на другу декаду — вже 6,73. І тому частина заправників, мовляв, поспішила зайняти «правильні» позиції.
«Подорожчання бензину в українських реаліях — це намагання використати тенденції світового ринку для штучної ескалації роздрібних цін, — сказав «УМ» керівник енергетичних програм центру «НОМОС» Михайло Гончар. — Так, ціни мають зростати, але пропорція росту говорить про спекуляцію. Це добре помітно на графіках зростання вартості нафти на світових ринках та бензину в Україні, який зробили експерти: цифри не корелюються, у нас «швидкість» подорожчання випереджає Захід. Одна з причин активізації нафтотрейдерів — розпочався сезон відпусток».
Ще одна причина: трейдери таким чином завжди «готуються» до сезону польових робіт. Бензин в Україні «з об’єктивних причин» завжди дорожчає пізньої зими і на початку літа. Окрім того, дорогий бензин, якщо правильно розподілити складники його собівартості, можна використати для фінансування виборів...