Аналіз виконання Закону України «Про охорону праці» (в оновленій редакції) на підприємствах регіону оприлюднив на брифінгу для журналістів начальник Запорізького територіального управління Держнаглядохоронпраці Федір Мержев. Фахівців непокоїть статистика: минулий рік рівень виробничого травматизму зріс на 15 відсотків; із 992 зареєстрованих випадків кожний двадцятий призводив до смерті потерпілого. І це на тлі посилення відповідальності суб'єктів трудових відносин за порушення вимог чинного законодавства!
— Досі закон карав тільки роботодавця, — зауважив Федір Мержев. — Тепер за недотримання правил техніки безпеки до адмінвідповідальності ми притягаємо і робітників. Накладаємо штрафи у розмірі до чотирьох неоподатковуваних мінімумів. Досить часто травмовані карають самі себе. Маю на увазі їхню згоду одержувати зарплату неофіційно, «конвертовану». Дуже багато випадків, коли власник, по суті, відмовляється від робітника й оплати його листка тимчасової непрацездатності: це, мовляв, не мій працівник! І в людини немає ніяких доказів того, що травму він одержав на виробництві. А в нас — підстав впливати на ситуацію. Тож людина лишається наодинці зі своїм якщо не каліцтвом, то травмою.
Понад триста осіб стали жертвами виробничого травматизму з власної вини. Інший суттєвий фактор негативної динаміки — робота на застарілому обладнанні. Його зношеність, акцентує пан Мержев, становить 80 відсотків! Для оновлення основних фондів необхідні кошти, а їх немає у більшості роботодавців.
Фахівців Держнаглядохоронпраці особливо непокоїть стан справ у металургійній, хімічній і будівельній галузях, на підприємствах АПК і транспорті. І якщо на великих заводах і комбінатах ще функціонують відповідні структури, то на малих і навіть середніх приватних підприємствах посади фахівців із техніки безпеки «не передбачені» штатним розкладом. До речі, навіть у територіальному управлінні для зняття гостроти проблеми задіяно лише 49 інспекторів. Недостатньо з огляду на те, що контролювати необхідно 16,5 тисячі суб'єктів господарювання області.
На часі — перереєстрація об'єктів підвищеної небезпеки. Термін її завершення — поточний рік. Однак відповідні свідоцтва одержали поки що 88 підприємств.