«Кінофестиваль нагадує політ з одним крилом, але мене і наших партнерів, без жодного з яких він не відбувся б, це не засмучує», — почав пресконференцію директор і засновник «Відкритої ночі» Михайло Іллєнко. Традиційно тринадцятий рік поспіль він збирає поціновувачів українського кіно на горі Уздихальниці поруч із Замком Річарда на Андріївському узвозі у ніч із 27 на 28 червня. Перед фестивалем у Михайла Іллєнка є дві новини. Почнемо з поганої: грошей знову малувато. Призовий фонд ще не визначено. Автори через кризу почали знімати значно менше, тож у конкурсну програму входить всього 25 фільмів замість традиційних 35—40 короткометражних стрічок. Із Першим Національним, який минулого року забезпечував фестиваль прямою трансляцією, теж проблеми. У кіноніч паралельно до показу «наживо» телеканал ICTV буде транслювати цю саму програму, але записану заздалегідь.
Друга звістка дещо позитивніша. Поновлюється діяльність творчих лабораторій «Кампусу талантів» (у конкурсній програмі має назву «Версія»), де раніше були задіяні тільки самоучки з анімаційної студії «Червоний собака». Тепер до їхніх мультиків приєднаються трихвилинні ігрові фільми, які учасники сценарного конкурсу зніматимуть за два дні перед фестивалем і монтуватимуть безкоштовно в компанії Film.ua. Крім того, «Відкрита ніч» вперше набуває міжнародного статусу і триватиме з 22 червня і по світанок 29го, коли на Андріївському узвозі оголосять переможців конкурсної програми. Приєднаються французькі студенти факультету кінематографії Паризького університету. У кіноресторані «ТрансФормер», що в торговому центрі «Блокбастер» на Петрівці, 22 червня відбудеться їхній тригодинний показ ігрового, експериментального, анімаційного кіно, а 26го — документального. Французьке молодіжне кіно побачать також одесити у кінотеатрі «Маски». «Три роки на кінофестивалі у Парижі ми показуємо фільми переможців «Відкритої ночі». Щоб відбувся діалог українського і французького кінематографічних відділень, ми запросили французів приєднатися до позаконкурсної програми», — каже директор програми Олеся Лук’яненко. Двоє їхніх викладачів поряд із кінопродюсером Володимиром Філіпповим, генеральним продюсером «Кінофоруму Україна» Андрієм Різолем, актором Олександром Ігнатушем, режисером Вірою Яковенко будуть судити українських конкурсантів.
Як зазначив Михайло Іллєнко, на кожному фестивалі з’являються фільми, в які він закохується, і цьогорічний — не виняток, але їх вистачить тільки на три години. «Відкриту ніч» на шість годин заповнять ретроспективою кращих стрічок минулих років і програмою «Знімається кіно». «Влаштуємо полеміку між сьогоденним кіно і переможцямирежисерами, які вже переходять у категорію метрів, — пояснює Михайло Герасимович. — Між конкурсними короткометражками покажемо також своєрідний анонс фільмів тривалістю у п’ять хвилин, які тільки знімаються. Серед них буде моя стрічка «Тойхтопройшовкрізьвогонь». Назва — не помилка. Приблизно так звучить індіанське ім’я головного героя фільму — українця з Полтавщини Івана Доценка — льотчика, Героя Радянського Союзу, який став вождем індіанського племені».