«Нафтогаз України» має намір здійснити свої погрози: підприємствам теплокомуненерго, які мають найбільші борги за спожитий газ, буде перекрито краник із блакитним паливом. У «чорний» список потрапили «Київенерго», «Кримтеплокомуненерго», «Донецьктеплокомуненерго», «Криворізька теплоцентраль», севастопольське «Севтеплоенерго», рівненська «Комуненергія», «Луцьктеплоенерго», «Уж–тепло», кам’янець–подільська «Тепловоденергія», «Дніпротеплоенерго», «Полтаватеплоенерго». Станом на 15 червня заборгованість енергопідприємств перед «Нафтогазом» за блакитне паливо, спожите з початку опалювального сезону (тобто ще з жовтня минулого року), становить 3,464 млрд. гривень. Споживачі розрахувалися всього на 60 відсотків. «Нафтогаз» виправдовується, що численні звернення до місцевих органів влади і теплоенергопідприємств із проханням активізувати розрахунки проігноровані. Ось і доводиться діяти рішуче.
Більшість опитаних учора «Україною молодою» підприємств від газопостачання ще не відключили. На місцях кажуть, що таких «останніх китайських попереджень» отримують десятки, але, як правило, до самого покарання справа не доходить. Втім, якщо газопостачальники й здійснять погрози, для звичайного споживача це означатиме насамперед відсутність гарячої води в кранах. Не надто зручно, звісно, але літом так–сяк без цього блага ще можна буде викрутитися.
Але, може, не варто чекати «холодної блокади», а вчасно розраховуватися за газ? «Чому не платите?» — запитала «УМ» в одного з учасників «чорного списку» — державного підприємства «Криворізька теплоцентраль». «Не розраховуємося за газ, тому що нам не платять, — каже директор з маркетингу Юрій Потєшний. — Ми лише виробляємо тепло, а його у нас купує підприємство «Криворіжтепломережа». Воно продає його споживачам і отримує від них розрахунки, але чому до нас ці гроші не доходять —це вже питання до них».
Тим часом столична компанія «Київенерго» у зв’язку з примусовим обмеженням поставок газу вже перейшла на мінімальні потужності для забезпечення енергопостачання столиці. За повідомленням прес–служби компанії, наразі введено в роботу блок ТЕЦ–5 потужністю 100 МВт замість блока потужністю 250 МВт, який працював раніше. Переведення ТЕЦ–5 на роботу в мінімально можливому режимі дозволить компанії виробляти електроенергію з використанням залишків мазуту ще впродовж місяця. «Робота в режимі, який не передбачений схемою надійного енергопостачання Києва, однозначно викличе проблеми, — каже технічний директор «Київенерго» Олександр Зайцев. — Ця тимчасова схема має один важливий недолік — будь–який збій може призвести до системних аварій. Але робитимемо все можливе, щоб цього уникнути». Основна причина ситуації, що склалася, — кругова заборгованість між «Київенерго», КМДА і газопостачальниками. «Кияни залишаються без гарячої води, яку вони хотіли б купувати, але не можуть із незалежних від них причин. Невигідна така ситуація і нам, — каже фінансовий директор «Київенерго» Михайло Уткін. — Сьогодні для «Київенерго» виробляти електроенергію, використовуючи мазут, украй збитково. Така ситуація вимагає не тільки оперативних, а й альтернативних рішень».