Першим містом, у якому з’явиться мережа автоматів для продажу засобів контрацепції (кондоматів), стане Київ. У подальшому планується поширити столичний досвід по всій країні. Основною цільовою аудиторією проекту залишається молодь, адже більшість інфікованих в Україні — це молоді люди від 15 до 25 років. Ідеологи створення мережі — компанія UTEC International за підтримки фонду Олени Франчук «АнтиСНІД» — сподіваються, що завдяки встановленню кондоматів, вдасться вирішити проблему доступності гумових виробів. Автомати працюватимуть цілодобово, а отже, презервативи можна буде придбати у будь–який час. Нині ж більшість аптек уночі не працює.
Стандартна модель апарата дозволяє продавати чотири—сім різновидів виробів із латексу і вміщує в собі до 200 упаковок, у кожній із яких — по три презервативи. Кондомат приймає купюри національної валюти номіналом від п’яти до 200 гривень. Ціни не відрізнятимуться від аптечних: для заможніших — преміум–пропозиція, для бідніших «гумка» коштуватиме дешевше, втім на якості виробу це позначитись не повинно.
У Києві кондомати буде встановлено у місцях великого скупчення молоді: гуртожитках, нічних клубах, навчальних закладах тощо. Перший етап проекту передбачає обладнання 15 автоматизованих цілодобових точок продажу презервативів — першими замовниками скриньок стали «продвинуті» столичні виші: Могилянка й Університет Шевченка. Щоправда, в окремих випадках замовники просять змінити дизайн автомата — рожева скринька з гламурними малюнками не завжди відповідає високому духові освітніх закладів. Надходять також пропозиції щодо продажу через мережу кондоматів ще низки гігієнічних товарів, як–то вологі серветки чи пластир.
«В Україні, на жаль, немає досвіду продажу засобів контрацепції через автоматизовану мережу, і цей проект є пілотним. Будь–які оцінки й висновки ми зможемо зробити лише згодом. Звідси й усі ризики для бізнесової складової проекту — збитковість означатиме його повну неефективність», — зазначив «УМ» директор із комунікацій фонду Олени Франчук «АнтиСНІД» Павло Пімінов. За словами пана Пімінова, нині розглядають всі пропозиції, які дозволять якомога ефективніше використати майбутню мережу автоматів.
До кінця року лише в Києві планують встановити від 100 до 500 кондоматів, з’являться вони й на вулицях міста. Загалом по Україні необхідно встановити від восьми до дванадцяти тисяч пристроїв. Наразі їх виробництво здійснюють у співпраці українських і китайських компаній, тобто в Україну постачають комплектуючі, а вже потім із них складають готові автомати. Згодом, запевняють автори проекту, буде налагоджено вітчизняне виробництво.
Георгій ШВИДЕЦЬ